V Rusku vzbudil nelibost plán vynálezce a miliardáře Elona Muska bombardovat Mars jadernými bombami. Musk nechce Mars zničit, ale domnívá se, že by se tak mohl naopak učinit vhodným pro život. Rusům se to ale stejně nelíbí.
Zakladatel a generální ředitel společnosti Space X má vizi, že by se úprava Marsu do podoby Země mohla provést tak, že by se na povrchu rudé planety provedlo několik jaderných výbuchů, a to v oblasti polárních čepiček. Tím by se odpařil tam uložený zmrazený oxid uhličitý. Podle Muska by to spustilo skleníkový efekt a zvýšilo průměrné teploty na Marsu natolik, že by to vytvořilo prostředí vhodné pro lidský život.
Jenže Dmitrij Rogozin, šéf ruské státní kosmické agentury Roskosmos, za tím vidí mnohem temnější úmysly.
„Chápeme, že za touto demagogií se skrývá jedna věc: má to být krytí pro vypuštění jaderných zbraní do vesmíru,“ uvedl v rozhovoru pro YouTube, který s ním vedl prokremelský moderátor Vladimir Solovjov. Rogozin označil Muskovu myšlenku za „nelidskou“ a soudí, že by tím planetu „zničil“.
„Považujeme takové pokusy za nepřijatelné a budeme tomu v co největší míře bránit,“ řekl Rogozin. Dodal, že Rusko připravuje reakci a že mezinárodní předpisy zakazují rozmístění jakýchkoli zbraní ve vesmíru.
Začátkem tohoto měsíce výkonný ředitel Roskosmosu pro pokročilé programy a vědu Alexander Blošenko řekl státní agentuře TASS, že Muskův plán bude vyžadovat detonaci více než 10.000 jaderných hlavic. Musk odpověděl tweetem, kde lakonicky sdělil: „Žádný problém.“
Nedávno Rusko také protestovalo proti úmyslu Spojených států těžit nerosty na Měsíci. I tady vyhlašuje, že tomu zabrání. Jak by to ale chtěla chudnoucí země, která nyní zaostává už i v kosmickém programu, udělat, skutečně není jasné.
Pokud jde o Elona Muska, jeho plány někomu mohou připadat fantastické. Jenže má za sebou již takové výsledky, které nikdo nečekal. Tento týden jen počasí zmařilo start první soukromé lodě s lidskou posádkou, kterou postavila právě Muskova americká společnost Space X. Další pokus o start se čeká dnes večer (sobota 30. května) po deváté hodině našeho času.
Minulý rok vyslal Musk na oběžnou dráhu nejsilnější raketu současnosti Falcon Heavy. Space X umí zařídit návrat prvního stupně nosné rakety zase na zem a výrazně tak snížit náklady na vynesení těles do vesmíru. Vyvíjí kosmickou loď Starship, od které si slibuje uskutečnění letu na Mars s lidskou posádkou. Vývoj Muskových raket se sice potýká s různými poruchami, explozemi a odklady, ale dostal se zatím ze všech konkurentů nejdál. Rusové dobře vědí, že když o něčem prohlásí, že to udělá, tak to nejspíš vážně zkusí. To je může naplňovat neklidem.
(Zdroj: themoscowtimes.com)