Ruský prezident Vladimir Putin ukončil takzvané „nepracovní dny“. Téhož dne místopředsedkyně vlády Tatjana Goliková hrdě oznámila, že úmrtnost na nemoc COVID-19 je v Rusku 7,4krát menší, než je celosvětový průměr. Demografové však tvrdí, že tato čísla jsou spíše příčinou pro vyšetřování, a nikoli pro oslavy.
Neobvykle nízká úmrtnost na nový koronavirus v Rusku již přitáhla pozornost i zahraničních médií, jako jsou The New York Times a The Financial Times. Novináři dospěli k závěru, že problém spočívá v metodice, kterou Rusko používá k počítání obětí.
Korespondentka webu Meduza.io Lilija Japparovová však zjistila, že ruská metodologie také umožňuje státním funkcionářům úmyslně skrývat úmrtí pacientů s koronavirem místo toho, aby se zodpovědné osoby zamyslely nad tím, co se skutečně děje v regionech mimo velké metropole. Lékaři a demografové pro web Meduza odhalili, kde začaly přetékat márnice, kdo volá patologům a jak federální statistiky o úmrtích a infekcích vynechaly celé jedno město, kde pracují jaderní fyzici.
V Rusku úřední čísla naznačují, že méně než jeden ze 100 potvrzených případů nemoci COVID-19 má za následek smrt, zatímco jinde v Evropě stojí toto onemocnění podle statistik za úmrtími 1,5 až 16 lidí ze 100 nakažených.
Státní orgány tvrdily, že nízká míra úmrtnosti na COVID-19 v Rusku je dána vysokou kvalitou zdravotní péče v zemi. Zdroje v kanceláři moskevského primátora také uvádějí, že ruští patologové jsou obzvlášť svědomití a – na rozdíl od svých západních kolegů – musí provést pitvu u každého pacienta, což jim umožňuje rozlišovat mezi úmrtím „způsobeným COVID-19“ a úmrtím „doprovázeným COVID-19“.
Patologové, kteří hovořili s Meduzou, však tvrdí, že jsou podle pokynů ruského ministerstva zdravotnictví a na naléhání hlavních lékařů svých vlastních nemocnic vedeni k tomu, aby připisovali úmrtí pacientů s koronavirem jiným příčinám.
Demografové studující ruské statistiky zdravotnictví jsou přesvědčeni, že údaje o úmrtnosti jsou záměrně manipulovány, což zkresluje pohled veřejnosti i federální vlády na to, co se ve skutečnosti v Rusku děje.
Tato zkreslení nejsou ničím novým. Upravování federálních zdravotních statistik je v Rusku běžnou praxí. Například v květnu 2012 prezident Vladimir Putin přikázal regionálním funkcionářům snížit úmrtnost na určité choroby. Úřady v mnoha regionech po celé zemi se nyní spoléhají na stejné triky, aby vylepšily počty úmrtí na koronavirus.
„Výpočet počtu úmrtí na koronavirus je zasažen také chybami, které žádná byrokratická logika nedokáže vysvětlit. Takto například z regionálních údajů Nižného Novgorodu zmizelo celé město… Dne 11. května město Sarov ohlásilo první úmrtí na COVID-19, ale smrt se nikdy neprojevila v regionálních statistikách, protože město – vyhrazené pro jaderné fyziky a uzavřené pro širokou veřejnost – bylo z obecných výpočtů koronaviru odstraněno.“
Jde zřejmě o příkaz krajských úřadů. „Sarov není zahrnut do regionálních dat Nižného Novgorodu,“ potvrdila šéfchiruržka města Irina Ignatjevová 7. května.
Zprávy o šíření koronaviru v bezmála stotisícovém Sarově ve federálních statistikách zřejmě zcela chybějí. „Vládní web StopCoronavirus.rf nezaznamenal od začátku května v Sarově žádné nové případy nákazy. Web uvádí oficiální čísla, která poskytla regionální vláda Nižného Novgorodu, a ta vynechávají údaje nahlášené v uzavřeném městě Sarov.“ Web Meduza to ověřil porovnáním federálních záznamů se zprávami zveřejněnými zástupcem gubernátora Davidem Melikem-Guseinovem.
Dne 13. května mělo uzavřené město 79 hlášených případů nemoci COVID-19, ale webové stránky regionální vlády stále vykazovaly pouze 43 infekcí.
Jak webu sdělila jedna z obyvatelek, hlavním zaměstnavatelem ve městě je dceřiný podnik společnosti Rosatom, a ten se snaží udržet velká čísla v tajnosti. Je třeba firmu znovu otevřít, a tomu karanténa překáží. „Všichni tady stále pracují. Právě teď jsem v hračkářství a je tu spousta lidí. Každý potřebuje oblečení pro své děti, protože se opět otevírají zařízení pro hlídání přes den.“
Ruští představitelé si poslední dobou stěžují, že západní média zpochybňují ruská čísla. Těm ovšem už nevěří ani samotní Rusové, protože vidí, jak statistiky vznikají v regionech. Dovedou si pak představit, jaké „důvěryhodné“ údaje z celé země se nakonec nahromadí v Moskvě.
(Zdroj: Meduza.io)