Prezident Vladimir Putin se 10. května vyjádřil k pandemii koronaviru v Rusku s nadějí. „Situace s virem v zemi je podle odborníků stabilní,“ řekl v Soči a vyzval Rusy, aby se nechali očkovat. Podle oficiálních statistik z 12. května bylo v zemi zaznamenáno 4 905 059 případů nákazy koronavirem a 114 331 úmrtí. Tato čísla jsou však všeobecně považována za značně podhodnocená.
Jak píše server stanice RFE/RL, situace je zcela zjevně jiná. Místopředsedkyně vlády Taťjana Golikova v prosinci přiznala, že údaje země jsou pochybné. Odhadla, že 81 procent z 229 700 „nadúmrtí“, která Rusko podle oficiálních čísel zaznamenalo v prvních 11 měsících roku 2020, lze přičíst covidu-19. To znamená, že počet úmrtí by činil více než 186 000, zatímco statistický úřad Rosstat v té době uváděl celkový počet úmrtí na pandemii pouze 57 000.
Významný ruský demograf Alexej Rakša se domnívá, že i tato čísla jsou nereálná, což naznačuje, že skutečný rozsah pandemie v Rusku se možná nikdy nedozvíme.
„Je prostě fakt, že nevíme, kolik infekcí jsme měli,“ řekl Rakša v rozhovoru pro RFE/RL a dodal, že metody odhadu počtu infekcí při absenci rozsáhlých epidemiologických studií nejsou zdaleka ideální. „Všechno jsou to jen dohady. Myslím, že v Rusku se virem nakazila nejméně třetina obyvatel… V Moskvě a Petrohradě se toto číslo blíží 40 procentům. To je můj odhad.“
To by znamenalo, že celkový počet nakažených koronavirem od začátku pandemie v roce 2020 přesáhl 47 milionů.
Rakša navíc tvrdí, že vláda v rozhodujících měsících první poloviny roku 2020 upřednostnila své politické cíle před zvládáním mimořádné situace v oblasti veřejného zdraví. Kreml v červnu a červenci 2020 přistoupil ke kontroverznímu celostátnímu plebiscitu o řadě ústavních změn, jejichž součástí byl i balíček, který by mohl Putina udržet u moci až do roku 2036 tím, že mu umožní kandidovat na další dvě šestiletá funkční období.
„Problém v Rusku není v tom, kolik lidí zemřelo, ale kolik lidí se nakazilo. A tolik lidí bylo nakaženo, protože jsme měli silnou propagandu a lidé byli oklamáni, protože car se musel vynulovat,“ řekl s odkazem na novelu, která Putinovi umožňuje znovu kandidovat s tím, že čtyři funkční období, která bude mít do roku 2024, se nezapočítávají do ústavního limitu dvou funkčních období. „To je náš hlavní problém.“
„Naše vláda kvůli svým vlastním cílům zahodila životy asi 300 000 lidí,“ dodal. „Samozřejmě že většina z nich byla starších, ale přesto byli zahozeni. Kdyby se vše dělalo správně, bylo by našich nadbytečných úmrtí maximálně 150 000 až 200 000, a ne půl milionu.“
Samotný plebiscit byl z epidemiologického hlediska problematický a vyvolal také velkou vlnu protestních akcí po celé zemi.
Rakša byl v červenci 2020 propuštěn z funkce zdravotního demografa v Rosstatu za to, že zpochybnil způsob, jakým země počítá úmrtnost na koronavirus. V té době Rusko oficiálně evidovalo 11 439 úmrtí na covid-19, což byl údaj, který vládní úředníci používali k argumentaci, že reakce státu na mimořádnou událost byla účinná. Rakša tehdy trval na tom, že „v důsledku koronaviru zemřelo nejméně 30 000 lidí.“