Minulý týden se uskutečnilo nečekané osobní setkání mezi americkými a ruskými vojenskými představiteli. Tím nejzvláštnějším na něm bylo nečekané chování ruského generála, které Američané interpretují jako náznak větších potíží s morálkou v ruské armádě na Ukrajině.
Speciální zpráva amerických úřadů, o které se zmiňuje CNN, popisuje schůzku z pohledu dvou přímých účastníků, kteří uvádějí, co viděli a slyšeli.
Schůzka, která se konala na ruském ministerstvu obrany v Moskvě, je ojedinělým případem osobního setkání ruských a amerických představitelů obrany od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Dva vojenští přidělenci amerického velvyslanectví v Moskvě se před několika dny dostavili na ruské ministerstvo obrany, kde je přijal generálmajor Jevgenij Iljin, zástupce náčelníka hlavního ředitelství pro mezinárodní spolupráci ruského ministerstva obrany. Záznam charakterizuje schůzku jako napjatou, s jasně patrnými příznaky stresu na ruské straně. Generál Iljin, který s americkými kolegy v minulosti jednal nesčetněkrát, se podle Američanů choval naprosto nezvykle. Podle zprávy se Iljin odklonil od obvyklé praxe a hovořil bez poznámek nebo předem stanovených bodů.
„Existuje vysoké riziko eskalace bez pojistky přímého kontaktu mezi nejvyššími úředníky,“ řekl pro The Washington Post James Stavridis, který byl vrchním velitelem spojeneckých sil NATO v letech 2009 až 2013. „Velmi mladí lidé létají v tryskáčích a obsluhují válečné lodě a vedou bojové operace v ukrajinské válce. Nejsou to ostřílení diplomaté a jejich jednání v zápalu operací může být nepochopeno.“ Podle něj je nutné se vyhnout situaci, že se NATO a Rusko dostanou do války jen proto, že vysocí političtí představitelé nejsou ochotni zvednout telefon a navzájem si vysvětlit, co se děje.
CNN uvádí, že záznam ze schůzky neobsahuje konkrétní jména členů americké mise. Podle zprávy však měl americký tým pocit, že se Iljin ve svém projevu zastavil těsně před tím, než obvinil USA a Ukrajinu ze zvěrstev vůči své rodině. „Z jeho rozčileného chování běhal mráz po zádech,“ poznamenali účastníci schůzky, kteří ještě nikdy „nebyli svědky takového výbuchu ze strany ruských protějšků na oficiálním setkání“.
Oba Američané, kteří se setkání zúčastnili, vyhodnotili generálovu reakci jako možný příznak problémů v armádě. „Přinejmenším je zřejmé, že problémy s morálkou ruských sil se neomezují pouze na frontové jednotky,“ uvádí materiál. V úterním rozhovoru s Christiane Amanpourovou na CNN však mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zpochybnil hodnocení USA, že ruské jednotky mají problémy s morálkou.
Kreml dlouho před invazí odmítal přímé kontakty na vysoké úrovni mezi čelnými americkými generály a jejich ruskými protějšky. USA se domnívají, že důvodem odmítnutí schůzek na vysoké úrovni byly a jsou obavy Kremlu, že by se na nich vyjevilo, že se situace vymyká kontrole.
Iljin se v diskusi nijak neodchýlil od prezentované ruské verze popisování invaze na Ukrajinu, avšak američtí účastníci se domnívají, že byl „zjevně roztrpčen situací, ale svůj hněv neměl kde vybít, protože musel jednat v souladu s oficiálním narativem Kremlu“.
Minulý týden americké ministerstvo obrany konstatovalo, že USA „zachytily neoficiální náznaky, že morálka v některých vojenských jednotkách ruských sil není vysoká“. Podle tiskového tajemníka Pentagonu Johna Kirbyho mají USA „náznaky, že s postupem času, kdy se jim pořád nedaří dosáhnout pokroku, kterého dosáhnout chtějí, pozorujeme stále více náznaků, že morálka a soudržnost jednotek jsou problém“.