Ruská válka proti Ukrajině vstupuje do svého druhého měsíce a ve státem kontrolované televizi se objevuje ponurý obraz ničení a utrpení. Vojenští experti před invazí předpovídali rychlé ovládnutí mírumilovného souseda Ruska během několika minut. Nyní, když se začíná naplňovat realita, chmurně odhadují, že podmanění svobodymilovné Ukrajiny potrvá několik desetiletí. Tak líčí své dojmy z ruské televize komentátorka Julia Davisová.
Přiznat si přímo, že ruské tažení na Ukrajině je dost pohroma, to si zatím nikdo netroufne. Už se ale objevují viditelné náznaky, že optimismus polevil. Julia Davisová na Daily Beast píše: „Mluvící hlavy státní televize se marně snažily vykreslit růžový obraz invaze Kremlu, ale začínají se objevovat trhliny. Ve čtvrtek se moderátoři pořadu státní televize 60 minut Olga Skabejevová a Jevgenij Popov, za nimiž se na obrazovkách míhaly dramatické záběry zničeného Mariupolu, snažili poukázat na ‚pozitiva‘. Poznamenali, že Rusko slíbilo vyplatit některým Ukrajincům z ‚postižených‘ území odškodné, každému 10 000 rublů, což činí pouhých 100 dolarů.“
Moderátor Popov vylepšoval dojmy, jak se dalo. Po zprávě, že Ukrajinci násilně deportovaní do Ruska mohou skončit v místech, jako je ruský ostrov Sachalin, Popov pravil, že přece „na Sachalinu jsou nejvyšší platy v zemi“.
Hosty ve studiu ale nadšení už opustilo. „Politický analytik Vitalij Treťjakov dospěl k závěru: ‚Situace je vážná. Musíme přiznat, že v naší operaci nedošlo k žádnému psychologickému průlomu, při němž by protivník ztratil vůli k odporu. Odpor z ukrajinské strany neustává ani neslábne.‘ Treťjakov poukázal na to, že navzdory pokusům ruských médií vykreslit Zelenského jako narkomana je Západem vnímán jako vůdce napadené země. Zpochybnil také smysluplnost ‚osvobozování‘ Ukrajinců, kteří o ‚osvobození‘ zřejmě nestojí a vehementně protestují, když vidí ruské vojáky na svém území. Treťjakov upozornil na neochvějné odhodlání západních představitelů ‚ždímat‘ ruskou ekonomiku uvalením trestajících sankcí.“
Moderátorka Skabejevová se pak rozčileně zeptala, zda má Treťjakov kromě kritiky co nabídnout. Poté, co poukázal na to, že společnost bývá poměrně rychle unavená z jakýchkoli vojenských tažení, Skabejevová namítla: „Pokud jste unavený vy, neznamená to, že jsou unavení i všichni ostatní.“
Pochopení toho, že Ukrajinci se nechtějí nechat „osvobodit“, probleskuje i v tom, co řekl vojenský expert Igor Korotčenko. „Je zřejmé, že proces denacifikace Ukrajiny bude trvat minimálně 15–20 let.“ Předpověděl, že ruská vojska budou muset zůstat na ukrajinském území, přičemž ruská armáda bude v dohledné době řídit celou zemi. „Zda to bude trvat 15, 20 nebo více let, ukáže čas.“
Generál Šamanov pesimisticky předpokládá, že bude zapotřebí „převýchovy“ nejméně dvou generací Ukrajinců, než začnou ruskou nadvládu vítat nebo tolerovat. Poznamenal také, že ruské ozbrojené síly o síle jednoho milionu mužů na takovou výzvu nestačí, a vyzval k masivnímu zvýšení vojenské síly země. Šamanov uzavřel: „Dnes lze jasně předpovědět, že na Ukrajině budeme muset zůstat 30–40 let.“