Ruský hacker Jevgenij Nikulin byl v roce 2016 na základě amerického zatykače zadržen v České republice. Někdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) povolil v únoru 2018 Nikulinovo vydání do USA, a to i přesto, že ještě neskončila kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu. Jako odškodné mu ministerstvo spravedlnosti vyplatilo čtvrt milionu korun. Nikulinův advokát žádá pětinásobek.
Fakt, že by Nikulin mohl být po jeho zadržení v roce 2016 vydán do USA, připustily Městský soud v Praze i Vrchní soud v Praze. Nikulin proti tomu podal stížnost, která ale byla Ústavním soudem odmítnuta. Tehdejší ministr spravedlnosti Pelikán následně vydání ruského hackera povolil, a to navzdory tomu, jak již zmiňujeme výše, že ještě neskončila kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu.
Ústavní soud následně uvedl, že ministr porušil Nikulinova práva. Ruský hacker ale přesto azyl nezískal a byl vydán. Jako odškodnění mu ministerstvo vyplatilo částku čtvrt milionu korun. Následně mu Obvodní soud pro Prahu 2 přiznal úroky 12 800 korun.
Nikulinův advokát Martin Sadílek pro server iRozhlas uvedl, že pro svého klienta požaduje po ministerstvu spravedlnosti plné odškodnění za jeho předčasné vydání do USA. Sadílek se údajně nesmířil s rozsudkem Obvodního soudu pro Prahu 2, který zamítl žalobu o odškodné za předčasné vydání jeho klienta do Spojených států. Podle Sadílkových slov bylo již odvolání podáno. Žádá 1 250 000 korun a další čtvrt milion jako úrok z prodlení.
To, že byl Nikulin vydán do USA předčasně, ostatně potvrdila i soudkyně obvodního soudu Lucie Šenková. V rozsudku uvádí, že důsledkem nezákonnosti rozhodnutí ministra spravedlnosti tak bylo to, že rozhodnutí o vydání Nikulina bylo učiněno již 29. 3. 2018, a nikoliv až dne 3. 5. 2018, tedy dne, kdy padlo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o podané kasační stížnosti Jevgenije Nikulina. Podle Šenkové nelze hovořit o tom, že byl žalobce k trestnímu stíhání do Spojených států vydán nezákonně, ale pouze předčasně.
Právě předčasné vydání Nikulina ale považuje jeho advokát za problematické. Údajně tak došlo k zamezení možnosti podávání dalších opravných prostředků, kterými mohl jeho vydání bránit. Kvůli předčasnému vydání mu údajně nestihl jeho klient poskytnout plnou moc pro další vedení případu.
„O to tady jde především. Ta nečekanost měla konsekvenci s újmou, která pak následovala. Pan Nikulin tím ztratil důvěru nejen ve mě, ale i americké advokáty. Vnímal to jako únos. Celý ten mechanismus byl prostě špatně. Nikdo neví, co by se stalo za měsíc,“ vysvětlil Sadílek pro iRozhlas.
V současnosti si Nikulin odpykává trest uložený soudem v San Francisku ve výši sedmi let a čtyř měsíců. Soud uznal ruského hackera vinným z devíti bodů obžaloby, a to z počítačových vniknutí, úmyslného přenosu informací včetně způsobené škody chráněnému počítači, krádeží identity, obchodu s neautorizovanými přístupy k zařízení a spiknutí. Obviněn je i z toho, že v roce 2012 napadl sociální sítě LinkedIn, Formspring i Dropbox, ze kterých ukradl data více než 117 milionů účtů. O vydání hackera dříve usilovalo i Rusko.