Když loni v září Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci ruských mužů, ruský IT specialista se během týdne rozhodl, že bude nejlepší uniknout do lesa. Britská stanice BBC popisuje příběh novodobého poustevníka, který vystupuje pod jménem Adam Kalinin. Svou skutečnou totožnost tají. Na fotografiích z poustevny má zakrytý obličej.
„Kalinin“ byl od začátku proti válce. Dostal pokutu a strávil dva týdny ve vazbě za to, že na zeď svého bytového domu vylepil plakát s nápisem „Ne válce“. Když bylo oznámeno, že Rusko povolává 300 tisíc mužů do neúspěšně pokračující války na Ukrajině, muž nechtěl riskovat, že bude poslán do první linie zabíjet Ukrajince. Nechtělo se mu ale opustit zemi.
V Rusku ho drží tři věci: přátelé, finanční omezení a obavy z opuštění toho, co zná. „Odejít by byl těžký krok z mé komfortní zóny,“ řekl třicetiletý Kalinin stanici BBC. „Ani tady to není úplně pohodlné, ale přesto by bylo z psychologického hlediska opravdu těžké odejít.“
Manželka mu každé tři týdny přiváží zásoby na místo předání. Vaří si na provizorních kamnech na dřevo. „Mám oves, pohanku, čaj, kávu, cukr. Samozřejmě ne dost čerstvého ovoce a zeleniny, ale není to tak špatné,“ říká.
Má stan, jaký používají rybáři. Nedávno teplota klesla na -11 °C, ale teď už se prý trochu otepluje. Nadále koná svou práci, přes anténu je připojen na internet a energii dobíjí přes solární panel. Protože světla není v zimě dost, dohání zameškané hodiny přes víkend.
Zatím mu bezprostředně povolání do armády nehrozilo, protože oficiálně jsou pracovníci v oblasti informačních technologií, jako je Kalinin, od odvodu osvobozeni, ale lidé nemají podle svých zkušeností k prohlášením úřadů důvěru. V každém případě dokud nedostane povolávací rozkaz osobně, nemůže ho nikdo donutit jít do války.
„Pokud mě fyzicky nemohou vzít za ruku a dovést na odvodní úřad, je to na 99 procent obrana proti mobilizaci nebo jinému obtěžování.“
Své zážitky popisuje „Kalinin“ na sociální síti telegram, kde ho sleduje přes 17 tisíc lidí.