Ruský novinář Arkadij Babčenko okomentoval zprávu agentury TASS, že kosmonaut Sergej Ryžikov plánuje vzít s sebou na mezinárodní kosmickou stanici ISS spis Nového zákona, kámen z hory Tábor a pytlík hlíny. Kosmická loď Sojuz MS-17, které bude Ryžikov velet, se k ISS vydá 14. října.
„Vezmu s sebou pro mě nejcennější knihu v podobě knižní miniatury, tedy evangelium. Určitě si vezmu i kámen z hory Tábor, protože naše posádka nese tento volací znak, a malou brašničku s rodnou zemí, protože je zobrazena na emblému posádky,“ řekl kosmonaut na čtvrteční tiskové konferenci.
Start nové expedice k ISS je naplánován na 14. října na nosné raketě Sojuz-2.1a. Posádku pilotované kosmické lodi Sojuz MS-17 tvoří kosmonauti Ryžikov a Sergej Kud-Sverčkov a astronautka Kathleen Rubinsová.
Opoziční novinář Arkadij Babčenko k tomu připsal další seznam, co by si ještě mohl vzít kosmonaut s sebou. Je to řada předmětů, které nějak souvisejí s historií i současností Ruska.
Kosmonaut Ryžikov by si tak podle něj mohl přibalit „také vědro s léčivou močí svaté Eufrosynie z Valaamu, základní břevno Soloveckého kláštera, cihlu z Děmidovovy továrny, kotvu fregaty Petra Velikého, náboj Car-pušky, samotnou Car-pušku, sáně Dědy Mráze, relikvie Čeburašky, Hitlerovu vojenskou čepici, kohouta z h*ven od jakutského sochaře, parní lokomotivu bratří Čerepanovových a obraz ‚Tři bohatýři‘ v životní velikosti od malíře a kreslíře Viktora Michajloviče Vasněcova“.
Kromě známých motivů jsou tu další a v cizině neznámé. Továrna Děmidovových odkazem na ruské metalurgické imperium z 18. století a bratři Čerepanovové postavili v roce 1833 první ruskou lokomotivu. Čeburaška je postava, kterou vymyslel spisovatel Eduard Uspenskij v roce 1966 jako jednu z hlavních postav knihy Krokodýl Geňa a jeho přátelé. Má hnědou srst a velké uši. Kohout z h*ven naopak připomíná nedávnou událost, kdy jakutský sochař vytvořil velkou sochu kohouta z hnoje vysokou tři a půl metru.
Kosmonautika byla v dobách SSSR také výrazem propagace „vědeckého světového názoru“. Dnes pravoslavní duchovní žehnají před startem posádkám kosmických lodí Sojuz.
„Historie vztahů mezi ruskou pravoslavnou církví a ruskou kosmonautikou sahá až k prvnímu letu člověka do vesmíru. Tyto vztahy se rozvíjely i v období aktivního boje sovětského státu s náboženstvím a v posledních letech dostaly zvláštní pozitivní impuls,“ tvrdí web ruské pravoslavné církve v Hamburku.