Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) opustil zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v severomakedonském hlavním městě Skopje, když začal mluvit jeho ruský protějšek Lavrov. V sále za Českou republiku zůstal pouze referent. Už v úterý oznámily Estonsko, Lotyšsko a Litva, že se zasedá nezúčastní vůbec. Nedorazili ani zástupci Ukrajiny.
Na zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve čtvrtek před polednem začal mluvit ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. Česká delegace v čele s šéfem diplomacie Janem Lipavským na protest opustila sál. „Česká delegace projev ruského ministra zahraničí poslouchala v zastoupení referenta, který má na starosti dezinformace,“ napsal deníku FORUM 24 mluvčí ministerstva Daniel Drake.
„Projev ruského ministra zahraničí jsem si ve Skopje neposlechl. Považoval jsem za přínosnější, aby byl v tu chvíli v sále náš kolega, který má na starosti monitoring dezinformací,“ dodal později šéf české diplomacie na sociální síti X.
Západ vede hybridní válku proti Rusku
Ruský ministr zahraničí ve svém projevu na zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě obvinil Západ, že vede hybridní válku proti Rusku, a řekl, že její další obětí se může stát Moldavsko. Evropskou unii označil za „agresivní geopolitický projekt“.
„Spojené státy a jejich evropské satelity ve snaze srazit ruskou ekonomiku uvalily na Rusko tisíce sankcí, čímž ukončily širokou praktickou spolupráci mezi Východem a Západem v našem kdysi společném regionu,“ prohlásil podle agentury TASS ministr zahraničí země, která loni v únoru napadla Ukrajinu, a Západ proto přijal řadu sankcí proti Rusku.
Lavrov prohlásil, že Moldavsko je odsouzeno k tomu, aby se stalo další obětí hybridní války proti Rusku, kterou podle něj rozpoutal Západ. Samotná OBSE je podle vrcholného ruského diplomata v „žalostném stavu“ a její vyhlídky zůstávají nejasné.
Estonsko, Lotyško, Litva a Ukrajina na zasedání chyběly
Už v úterý Estonsko, Lotyšsko a Litva oznámily, že se jejich vrcholní diplomaté zasedání nezúčastní. Plánovaná Lavrovova účast znamená prý risk legitimizace „agresora Ruska jako právoplatného člena společenství svobodných národů“. V úterý ohlásila bojkot setkání ze stejného důvodu i Ukrajina.
OBSE vznikla v roce 1975 v době vrcholící studené války, aby podporovala dialog mezi Západem a Východem. Cílem organizace je posílení evropské bezpečnosti, upevnění lidských práv, demokracie a zásad právního státu. V současnosti jde o jedinou evropskou bezpečnostní platformu, která sdružuje evropské země včetně Ruska a Ukrajiny se Spojenými státy a Kanadou. Rotující předsednictví nyní zajišťuje Severní Makedonie.
Činnost organizace je do značné míry ochromená s ohledem na faktické právo veta, které uplatňuje Moskva. Předsednictví v OBSE mělo příští rok převzít Estonsko, ale Rusko tento krok zablokovalo. Na dvoudenním zasedání ve Skopje by měla být potvrzena dohoda vyjednaná na poslední chvíli, že se vedení organizace chopí neutrální Malta.
Kyjev je přesvědčen, že Rusko, které loni v únoru vojensky napadlo Ukrajinu, systematicky podkopává fungování organizace tím, že zneužívá pravidlo konsensu a blokuje rozhodování o klíčových tématech. Ukrajinský zástupce bude proto při jednání chybět. Estonsko, Lotyšsko a Litva uvedly, že schůzky se nezúčastní ani jejich ministři, protože hrozí, že Lavrovova přítomnost bude legitimizovat ruskou agresi. Ve středu se ze stejných důvodů připojil k bojkotu také polský ministr zahraničí.