Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) byla destabilizována, když se nečekaně aktivovaly motory nově přistaveného ruského modulu. „Týmy řízení mise tuto akci napravily a všechny systémy fungují normálně,“ uvedla americká vesmírná agentura NASA.
Jak uvádí BBC.com, došlo k tomu kvůli nečekané aktivaci trysek modulu. Nyní probíhá vyšetřování. Američtí a ruští představitelé uvedli, že sedmi členům posádky na palubě vesmírné stanice nehrozilo žádné nebezpečí. K poruše došlo několik hodin poté, co modul Nauka ve čtvrtek po osmidenním letu zakotvil u ISS.
NASA na twitteru uvedla, že „ve 12:45 SELČ (16:45 SEČ) začaly neúmyslně a nečekaně pracovat trysky modulu, které stanici vychýlily o 45 stupňů z polohy“.
Dodala, že „záchranné operace obnovily polohu“ a že stanice je opět „ve správné poloze a v dobrém stavu“.
Během incidentu došlo na několik minut ke ztrátě spojení s posádkou ISS. Ta nicméně „necítila žádný pohyb“, protože se vesmírná stanice nakláněla rychlostí půl stupně za sekundu.
Událost donutila NASA a společnost Boeing odložit zkušební let kosmické lodi Boeing Starliner bez posádky k ISS naplánovaný na 30. července přinejmenším na 3. srpna.
Třináct metrů dlouhý a dvacetitunový modul Nauka se připojil k zadní části stanice a je spojen s ostatními hlavními ruskými segmenty. Modul měl odstartovat v roce 2007, ale projekt utrpěl opakované skluzy v harmonogramu, částečně kvůli rozpočtovým potížím, ale také proto, že se inženýři během vývoje setkali s řadou technických problémů.
Dokonce i poté, co před týdnem Nauka odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, měla problémy s pohonem, které si vyžádaly řešení dispečerů v Moskvě. Nakonec se ke stanici připojila v plánovaném termínu.
Díky novému modulu se výrazně zvětší obytný objem ISS, a to o 70 metrů krychlových. Kosmonauti mají tento dodatečný prostor využívat k provádění experimentů a k ukládání nákladu. Budou ho také využívat jako prostor pro odpočinek a je v něm další toaleta, kterou může posádka na stanici používat.