Ortodoxní patriarcha Kirill vysvětil za přítomnosti ruského armádního velení nový pravoslavný Chrám ruských ozbrojených sil. Učinil tak na 75. výročí vítězství nad hitlerovským nacismem. Bohoslužbu s duchovními v honosných rouchách sledovaly stovky vojáků a nechyběl ani ministr obrany Sergej Šojgu.
Nehledě na to, že v Rusku už se nakazily koronavirem tisíce vojáků a s nemocí COVID-19 zemřelo několik prominentních duchovních, na tuto davovou akci přišel s rouškou jen málokdo. Žádné obavy si nikdo nepřipouštěl a slavnostní atmosféru vojsko v přilehlém parku Kubinka v Moskevské oblasti podpořilo zpěvem.
Armáda tento svůj 95 metrů vysoký, motivy tanků a dalších zbraní zdobený betonový skvost představila už v dubnu. Nový armádní svatostánek měl být oficiálně otevřený na Den vítězství 9. května, jeho vysvěcení však zdržela pandemie koronaviru, přičemž ceremonie se uskutečnila až minulou neděli. „Je to bezprecedentní událost pro vojáky i pro občany celé země,“ zhodnotil přítomný náčelník generálního štábu, a hlavně duchovní otec současné ruské hybridní války Valerij Gerasimov.
Chrám světil patriarcha Kirill – hlava ruské pravoslavné církve, hodnostář nechvalně proslulý zálibou v opulentním luxusu s jachtou, posluhovači a limuzínami.
Chrám už málem zdobila i mozaika s podobiznou současného ruského vůdce Vladimira Putina, ministra obrany Sergeje Šojgu, generála Valerije Gerasimova a dalších důstojníků a papalášů. To si však administrativa Kremlu v reakci na nařčení, že vytváří kult osobnosti, rozmyslela a takřka dokončenou mozaiku nechala otlouci. Logiku to sice nedává – známé záběry Putina drbajícího asi čtvrttunového tygra, scéna s výlovem amfory stejně jako Putinův let v čele hejna jeřábů výmluvně svědčí o tom, že na kultu Putinovy osobnosti se už dávno pracuje a nikomu to nijak zásadně nevadilo. Nyní to ale vypadá, že třetí největší svatostánek v Rusku nebude vzdávat hold Putinovi, jak oficiální představitelé ruské pravoslavné církve původně plánovali.
Armádní kostel není v Rusku ničím novým. Oficiální konformní představitelé církve v nich velebí „vítězství ruských zbraní i památku obránců vlasti“, jak také vyjevil generál Gerasimov. Kromě toho posvěcují i zbraně včetně tanků. V církvi na ně nevládne jednotný názor. „Tohle není předmět ortodoxní víry v Boha, je to objekt nového náboženství, civilní víry v Rusko a ve vítězství. Je zjevné, že není věnována vítězství Krista, ale čemusi zcela jinému,“ shrnul své výhrady pro televizi Al Jazeera ortodoxní teolog Andrej Kurajev.
Nový chrám podle informací ruských médií vyšel zhruba na 77 milionů eur, v přepočtu něco přes dvě miliardy korun.