Evropská unie je něco jako exkluzivní klub. Buď tam jste, nebo nejste. Když má ale klub hodně členů, kteří jsou dost odlišní a mají kromě společného zájmu i různé vlastní, je s tím problém. Právě to se děje kolem protiruských sankcí. Sankce dopadají na obě strany, na Rusko i na Evropu. Nejvíc utrpí Rusko. Tam ovšem právě vládne neostalinský režim a vláda nemusí zatím brát na nic ohled.
Unie není stát a za sankce tam zaplatí každá země jinak. Sedmadvacítce se do pondělí 9. května nepodařilo dohodnout na šestém balíčku sankcí proti Rusku. Evropská komise 4. května navrhla zakázat dovoz ruské ropy do šesti měsíců a rafinovaných produktů do konce roku. Byla přijata ustanovení, která Maďarsku a Slovensku nabízela jednoroční výjimky a ty pak byly rozšířeny na Českou republiku a posunuty na konec roku 2024. Jenže ani to nestačilo, a další členské země (Bulharsko, Řecko, Kypr, Malta) poukázaly na své vlastní potíže. V neděli maďarská vláda potvrdila své veto a požadovala úplnou výjimku – původně požadovala výjimku na pět let – a Bulharsko zase požadovalo svou vlastní výjimku. Rozdělení uvnitř EU, dosud stále tak nějak jednotné proti Moskvě, nabývá na síle a diskuse budou ještě napjatější.
Ačkoli různí hlasatelé „suverenity“ a odboje proti „diktátu Bruselu“ vzbuzují dojem, že o EU rozhoduje nějaká nikým nevolená kasta, je problémem akceschopnosti Unie spíš demokracie. Do vedení Unie vysílají národní státy své zástupce, kteří nemohou ignorovat domácí politickou scénu a vlastní občany. Rozhodování o významných otázkách musí být jednomyslné a právo veta jakéhokoli člena může akceschopnost bloku ochromit, byť by byla většina členských zemí pro nějaké opatření.
Nové kolo opatření se připravuje v podstatě od ledna, protože tehdy už byla hrozba ruské invaze na Ukrajinu považována za reálnou a blízkou hrozbu. Jak pro web Euronews řekl vysoce postavený zdroj Evropské komise, ve skutečnosti si „nikdo nemyslel, že by k tomu mohlo dojít“. Tím „nikdo“ měl nepochybně na mysli evropské politické kruhy, protože americké zpravodajské kruhy den po dni věcně sdělovaly, že invaze bude, čímž poněkud znervózňovaly samotného ukrajinského prezidenta…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.