Pjotr Tolstoj, místopředseda ruského parlamentu a vedoucí ruských delegací v parlamentních shromážděních OBSE a Rady Evropy, vyzývá k „pověšení vůdců ukrajinské revoluce na sloupy veřejného osvětlení“. Tolstoj prohlásil, že Ukrajina je součástí „našeho velkého Ruska“ a národy Ukrajiny a Ruska jsou „jeden národ“.
Prohlášení pravnuka světoznámého spisovatele a pacifisty Lva Nikolajeviče Tolstého se týká základního prvku kremelské dezinformace o Ukrajině, píše web Euvsdisinfo.eu. Jde o zpochybňování skutečné existence ukrajinského národa, ukrajinského státu a ukrajinské identity.
Z přibližně 12 000 případů v databázi EUvsDisinfo se více než 4 500 týká Ukrajiny. Tvrzení pana Tolstého patří asi k pěti stům případů, které zpochybňují historickou existenci Ukrajiny. Tvrzení o „historické jednotě Rusů a Ukrajinců“ je revanšistický výrok podporující ruské imperialistické ambice.
Ukrajina je evropský stát s jedinečnou historií, jazykem a literaturou. Kyjevsko-mohyljanská akademie byla založena v roce 1615. Pro Ukrajinu byla v 18. století sepsána jedna z prvních evropských ústav, byla to ústava ukrajinského hejtmana Pylypa Orlyka. První významný spisovatel v ruském jazyce Nikolaj Gogol (ukrajinsky Mykola Hohol) pocházel z Ukrajiny a jako inspirace mu sloužily ukrajinské lidové pohádky a tradice.
Rusko a Ukrajinu spojuje, stejně jako všechny sousední země v Evropě, minulost přátelství i nepřátelství, obchodu a výměny, spolupráce i soupeření. Když se Rusko v 18. století etablovalo jako významná evropská imperialistická mocnost, dostala se Ukrajina pod ruskou kontrolu.
V referendu v prosinci 1991 se 93 procent Ukrajinců vyslovilo pro nezávislost – včetně většiny obyvatel Krymu. Ukrajinci si zvolili právo na sebeurčení. Ukrajinci několikrát vyjádřili přání mít přátelské vztahy s Ruskem, ale Kreml odpověděl ozbrojeným násilím, nezákonnou anexí ukrajinských území a, jako v případě Pjotra Tolstého, výzvami k zavraždění zvolených ukrajinských představitelů.