Kreml si plete Česko s ČSSR, jde ale o suverénní stát, který si může stavět pomníky, jaké chce, prohlásil ruský politolog Andrej Kolesnikov. Připomněl zásluhu tzv. vlasovců na osvobození Prahy a dodal, že poznámky o Norimberském tribunálu jsou v této souvislosti liché. Koněva za hrdinu nepovažuje.
Snahy Kremlu a jeho v Česku působící páté kolony oživovat komunistickou propagandu utržily další ránu, tentokrát z Ruska.
„Ruské ministerstvo zahraničí, velvyslanec a celá naše politická elita zaměňují ČSSR a současné Česko. To není protektorát. Jde o suverénní stát, který nepatří do zóny vlivu Ruska,“ zhodnotil politolog Andrej Kolesnikov v americké ruskojazyčné televizi Current Time TV podrážděnou reakci Kremlu na záměr zbudovat v Praze pomník vlasovcům.
„Samostatná země může sama rozhodovat, jaké památníky stavět a jaké ne. Jde vlastně o zasahování do vnitřních záležitostí České republiky, navíc poměrně nesmyslné – Norimberský proces je zde zcela mimo,“ odbyl argumentaci podporovatelů Kremlu v rozhovoru pro zmíněnou v Praze sídlící televizi.
Pavla Novotného politolog označil za žoviální postavu, zmínil se ale o zkušenostech Novotného rodiny s komunisty, čímž vysvětlil, proč je starosta Řeporyjí „naladěn silně protikomunisticky, a tím pádem i protirusky,“ dodal a téma výstředního starosty uzavřel smířlivě: „Vzhledem k tomu, že máme putinský režim, který se prakticky prohlašuje za pokračovatele sovětské státní moci, lze pro Pavla Novotného mít pochopení.“
Kolesnikov, který nahlédl i Novotného pravděpodobnou snahu získat si vděčným tématem pozornost, se v podstatě vysmál Kremlu za to, jak se snaha jeho propagandistické televize zjevně minula účinkem. „Nachytali se na to naši představitelé, kteří z Pavla Novotného udělali mezinárodní celebritu,“ odtušil politolog s tím, že kdyby jeho iniciativu nechali být, téměř by se o ní ani nemluvilo.
Ruská prohlášení o údajné manipulaci odmítl. „Nikdo historii nepřepisuje. Byli to vlasovci, kdo osvobozoval Prahu, a ne maršál Koněv. Proč by měl být maršál Koněv hrdinou, tomu vůbec nerozumím. On je tady úplně mimo. Stál a vyčkával, až někdo jiný vyřeší problém Prahy,“ připomněl s tím, že se sovětská vojska zastavila i před Varšavou. „Pokud si vzpomeneme, že Koněv potlačoval i maďarské povstání z roku 1956, tak je zvláštní mluvit o jeho hrdinství.