Britská stanice BBC vyvolala pobouření tím, že odmítá hnutí Hamás označit za teroristickou organizaci. I přesto, že jeho členové zmasakrovali minulou sobotu v Izraeli více než tisíc civilistů, BBC hovoří pouze o radikálech nebo bojovnících. Kritika stanice zaznívá z celého světa, v pondělí se pak před jejím sídlem konala demonstrace. Celou věc nenechal bez povšimnutí například ani ruský politolog Vladimir Pastuchov. Ten na sociální síti Telegram přiblížil, jak by mohla při podobném chování vypadat reakce britské stanice na holocaust.
„Jak by vypadala zpráva BBC o tragédii holocaustu, kdyby byla napsána dnes: Podle nedávných zpráv zemřelo několik milionů lidí, pravděpodobně většina z nich Židů, při sérii incidentů, které se odehrály v oblasti německé odpovědnost, především ve východní části evropského kontinentu. Německo a spojenecké země v protihitlerovské koalici se navzájem obviňují z provokace a ztrát na životech. Redakce nemá možnost ověřit správnost verzí předložených stranami. Ve stejné době se v různých městech Latinské Ameriky konaly četné demonstrace solidarity s německým lidem,“ glosoval na sociální síti chování britské stanice ruský politolog Vladimir Pastuchov. Na jeho příspěvek upozornil český novinář Alexandr Mitrofanov.
Nad způsobem, jakým britská BBC o teroristické organizaci Hamás informuje, vyjadřují nespokojenost lidé po celém světě. Na pondělní demonstraci před sídlem stanice v Londýně účastnici nešetřili kritikou. „Když může král nazývat Hamás teroristy, můžete to udělat i vy,“ poukazovali účastníci na fakt, že ani britský král Karel III. neváhal takové označení použít.
„Jeho Veličenstvo je zděšeno barbarskými teroristickými činy v Izraeli a odsuzuje je,“ prohlásil podle britského deníku The Telegraph tiskový mluvčí buckinghamského paláce. Brutální činy Hamásu z minulé soboty odsoudil i princ William, který je označil za teroristický útok.
Účastníci demonstrace zároveň stanici BBC připomněli, že pondělní střelbu islamisty v Bruselu, při které zemřeli dva švédští občané, za terorismus bez váhání označila. „Masakrování židovských dětí se nazývá terorismem,“ upozorňoval jeden z transparentů na dvojí metr britské stanice.
Izraelský list The Jerusalem Post pak připomněl, že nejde o první případ. BBC má podle něj za sebou už několik nařčení, že o událostech spojených s Izraelem nebo antisemitismem neinformuje nestranně. Moderátorka britské stanice například pronesla, že izraelské složky s radostí zabíjejí děti. BBC se pak letos v létě musela omlouvat.
Chování BBC komentoval také britský poslanec za Konzervativní stranu Mark Jenkinson. Když si stanice pozvala do ranního pořadu zástupce palestinského hnutí Fatah Husama Zomlota, označil to za nové dno a šíření propagandy Hamásu. „Jsem znechucený,“ dodal politik na sociální síti.
Přístup stanice pak brání její dlouholetý zpravodaj a editor John Simpson. „Terorismus je slovo, které lidé používají o organizaci, kterou morálně neschvalují. Není prostě úkolem BBC říkat lidem, koho mají podporovat a koho odsuzovat, kdo jsou ti hodní a kdo ti zlí,“ pokoušel se vysvětlit. „Pravidelně poukazujeme na to, že britská a další vlády odsoudily Hamás jako teroristickou organizaci, ale to je jejich věc. Vedeme také rozhovory s hosty a citujeme přispěvatele, kteří označují Hamás za teroristy,“ pokračoval Simpson.
Britští politici podle něj dobře vědí, proč se BBC vyhýbá slovu terorista. „Nazvat někoho teroristou znamená, že se stavíte na jednu stranu a přestáváte k situaci přistupovat s náležitou nestranností. Úkolem BBC je předkládat posluchačům fakta a nechat je rozhodnout, co si myslí,“ vzkázal pak Simpson na sociální síti s tím, že právě proto stanici poslouchá, sleduje a čte téměř půl miliardy lidí po celém světě.
Útok palestinského teroristického hnutí Hamás ze soboty 7. října si podle středečních slov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyžádal životy „1400 Izraelců, možná více“. Stovky ozbrojenců Hamásu v izraelském pohraničí vraždily civilisty, včetně žen a dětí, zatímco z Gazy Hamás na Izrael vypálil několik tisíc raket. Na dvě stě lidí unesl Hamás do Gazy jako rukojmí a několik tisíc dalších osob zranil.