Rétorika zaznívající z Kremlu či ruské Dumy se nemění. Jde především o výhrůžky západním zemím či slova o možném použití jaderných zbraní. Nově se objevil názor Putinova spojence Andreje Guruleva, který volá po rozmístění raket v blízkosti USA.
Podle ruského poslance je nutné, aby byly Spojené státy americké znovu vystaveny hrozbě útoku, jako tomu bylo v době kubánské krize. „Proč? Protože během této raketové krize došlo k přímému ohrožení území USA, na které neměly okamžitou odpověď,“ sdělil v rozhovoru pro televizi Rossija 1 Gurulev, upozorňuje Daily Express.
Podle jeho slov za vším stojí Spojené státy a Rusko by rychle mělo vytvořit stejné podmínky, jako způsobil přesun sovětských raket středního doletu na Kubu v roce 1962. „S hypersonickými zbraněmi jsme přede všemi. Měly by být nejen na palubě tradičních letadlových lodí, ale také dopraveny do těsné blízkosti Spojených států,“ řekl Gurulev v ruské státní televizi. „Doba letu by měla být maximálně 5 minut,“ dodal.
Poslanec Dumy, jenž před časem vyhrožoval Londýnu bombardováním, které se podle jeho slov uskuteční po začátku 3. světové války, pokračoval: „To je jediný scénář, abychom mohli Ukrajinu denacifikovat a demilitarizovat.“
„Pouze přímá hrozba USA a Velké Británii je všechny donutí zasednout k jednacímu stolu, kde si každý může zachovat své zájmy. Biden tam bude dál sedět a koktat, ale ostatní budou přemýšlet, jak vyjednávat,“ tvrdí Gurulev.
Jak připomněl Boris Johnson, Rusko od začátku války na Ukrajině vyslovilo 35 přímých hrozeb použitím jaderných nebo taktických zbraní proti ukrajinským spojencům.
„Myslím si, že je velmi, velmi důležité, abychom se nenechali strhnout stranou tímto druhem šavlovaček. V podstatě jde totiž o to, že se Putin snaží prezentovat válku jako Rusko versus NATO,“ uvedl britský premiér.
„O to však nejde. Je to o jeho útoku na zcela nevinnou zemi, konvenčními zbraněmi, dělostřelectvem, bombardováním letadly či granáty,“ dodal Johnson s tím, že Británie i nadále bude poskytovat okupované zemi prostředky, aby se mohla bránit.