V prvních květnových dnech je stále zřetelnější nová situace na ukrajinské frontě. Ruský postup je stále bezvýznamnější a zřejmě se brzy zastaví úplně, soudí publicista a politický analytik Alexandr Němec. Podle něj dostává ukrajinská armáda stále více bezpilotních prostředků, dělostřeleckých granátů, střel pro HIMARS a dalších. Kromě toho je ale možné, že by v zájmu Číny mohlo být, aby se změnila situace v samotném Rusku.
„Brzy ukrajinská armáda obdrží ze Západu různé ‚těžké zbraně‘, které situaci na frontě stabilizují,“ píše Němec na stránkách Kasparovru.com. „Ale co je nejdůležitější, armáda a SBU zesilují údery na týl, včetně hlubokého týlu Ruska. Produkce ukrajinských ‚dálkových dronů‘ nyní zjevně překročila 50 kusů denně. Tyto drony spolu s americkými a britskými raketami dlouhého doletu v prvních květnových dnech úspěšně zasáhly ruské rafinerie, sklady ropy, elektrické rozvodny, železnice a vojenská letiště v samotné Ruské federaci a v okupovaných oblastech Ukrajiny.“
„Pokud by Ukrajina do konce června denně nasadila až tři tisíce frontových FPV dronů, až 150 dronů dlouhého doletu, až pět tisíc dělostřeleckých granátů, až deset raket s doletem do 300 kilometrů, nic není nemožné! V takovém případě dojde ke spolehlivé stabilizaci na frontě a zároveň k postupnému zničení vojenské dopravní, vojensko-průmyslové a čistě vojenské infrastruktury v evropské části Ruské federace. Nebo alespoň v polovině evropské části Ruské federace,“ pokračuje autor.
To ještě nebude velké vítězství, ale spolehlivá stabilizace s rostoucí převahou ukrajinské strany. Vítězství podle Němce vyžaduje palácový převrat v Moskvě s odstraněním Putina a Patruševa (generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace, pozn. red.), s následnou transformací Ruské federace na Ruskou konfederaci, stažení ruských vojsk k hranicím roku 1991 a případné vystoupení některých regionů z tohoto svazku.
Alexandr Němec se domnívá, že na takovém převratu by mohli pracovat četní agenti Pekingu v Moskvě. Připomíná vliv Číny na dění v Kazachstánu v lednu 2022, kdy byl proveden „čistě vrcholný puč“, v jehož důsledku zmizel Nazarbajev, byrokrat „sovětského typu“ (se svým klanem), a k moci se dostal Tokajev, byrokrat nové generace (se svým klanem). Tokajev, který získal vzdělání na univerzitě v Pekingu a hovoří čínsky, „se stal místokrálem Číny v Kazachstánu“.
Alexandr Němec se domnívá, že Peking dobře věděl, že válka začne koncem února, a přijal opatření předem, totiž zajistil si spolehlivou kontrolu nad „ruským podbřiškem“, tedy nad Kazachstánem a dalšími středoasijskými republikami. Peking vyvinul mechanismus převratů uvnitř bývalého SSSR s pomocí četných místních agentů a mohl by se o to pokusit i v Moskvě.
Jaké by Čína měla motivy? Putin slíbil – a Si Ťin-pching se tvářil, že tomu věří-, že válka skončí tak do měsíce. Si Ťin-pching požadoval, aby Putin za žádných okolností nepoužil jaderné zbraně. Během dvou let Čína zdvojnásobila svůj obchod s Ruskem a Střední Asií, aby nějak kompenzovala nucený pokles obchodu s USA a Japonskem. Zároveň ale začala v důsledku destabilizace světa po vypuknutí války mnohem více platit za uhlovodíky a další suroviny, a to byla velká nevýhoda.
„A nyní USA (a částečně i Evropa) požadují, aby Čína zastavila vojensko-technickou podporu Ruské federaci, a hrozí finančními sankcemi. A to je pro Čínu velké minus, které jasně převažuje nad všemi ‚ruskými klady‘. Možná se Si Ťin-pchingovi podaří ‚přesvědčit Putina, aby ukončil válku‘ za podmínek přijatelných pro Ukrajinu a Západ? Střízlivě uvažující čínští představitelé dobře vědí, že to nepůjde. Zbývá tedy vrcholný převrat,“ spekuluje autor.
Nakonec připomíná, že 5. května začal Si Ťin-pching jednat s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem a dalšími evropskými lídry o obchodu a ukončení války.
„Diskutuje se zde o klíčové otázce, kdo co dostane, až válka skončí? Nepochybuji o tom, že se na nejvyšších místech řeší, ‚kdo dostane vršky a kdo kořínky‘, jinými slovy, kdo co dostane ze současné Ruské federace a enkláv, které získala. To se brzy dozvíme.“