Ruský prezident Vladimir Putin ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. V televizním vystoupení prohlásil, že je to na obranu před Západem, který se podle něj snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko.
Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. „Branné povinnosti budou podléhat pouze občané ze záloh, především ti se zkušenostmi,“ prohlásil Putin. Před tím, než půjdou na frontu, by měli projít dalším výcvikem,“ prohlásil Putin.
Putin hovořil o „obraně Ruska a teritorií“. Znovu opakoval, že vláda v Kyjevě je „neonacistická“ a že je potřeba podle něj „osvobodit Donbas“. „Použijeme všechny zdroje, které máme, abychom ochránili naše lidi,“ řekl v projevu, který měl být původně již v úterý večer. Byl přesunut na středu ráno.
“Otevřeně říkají, že v roce 1991 rozdělili Sovětský svaz a teď je na řadě Rusko,“ řekl ruský prezident o Západu a obvinil jej z vydírání jadernými zbraněmi, načež jimi sám začal hrozit. Použil dokonce výraz, že „neblafuje“.
Na oznámení mobilizace reagovala i Ukrajina. Vyhlášení mobilizace Ruskem bylo předvídatelné a svědčí o tom, že Moskvě nevychází její válečné plány, řekl agentuře Reuters šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.
300 tisíc lidí do zbraně
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že částečná mobilizace se bude týkat 300 tisíc rezervistů. Ovšem ve vyhlášce o mobilizaci je bod č. 7, který se má týkat právě počtu povolaných mužů, označen za tajný, jak uvedl server Meduza i agentura TASS. Není tedy oficiálně jasné, kolik záložníků bude skutečně povoláno. Poprvé od března také zmínil, kolik podle něj zemřelo ruských vojáků, podle něj je to 5937. Realita je ale úplně jiná. Kyjev hlásí o řád vyšší ztráty v řadách Rusů a i odhady západních zpravodajských služeb se pohybují v desítkách tisíc mrtvých.
Vladimir Putin částečnou mobilizaci oznámil poté, co ukrajinská armáda úspěšně postoupila na jihu i na východě Ukrajiny. Na veřejnost se dostaly zprávy o chaosu v ruské armádě, demotivaci vojáků a o nedostatečnému vybavení i neschopném velení.
V Charkovské i Záporožské oblasti, které stále okupují Rusové, se budou konat „referenda“ o připojení k Rusku. Putin jejich konání podpořil. Kyjev a západní země dopředu zdůrazňují, že narychlo zorganizované hlasování v oblastech ovládaných ruskou armádou není možné uznat. Například německý kancléř Olaf Scholz je označil za „pokus o imperialistickou agresi“. „Je naprosto jasné, že tato pseudoreferenda nebudou uznána, protože nemají oporu v mezinárodním právu a smlouvách vytvořených mezinárodním společenstvím,“ cituje Scholze agentura DPA. „Nikdy neuznáme snahy Ruska legitimizovat protiprávní a brutální okupaci ukrajinských území,“ vzkázala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.