
Ruský opoziční politik a novinář Alexej Navalnyj odletěl po pěti měsících od otravy novičokem zpět do Ruska. Věděl, co ho po přistání čeká: při pasové kontrole ho na moskevském letišti Šeremeťjevo zatkla policie. Vlivný kritik Putinova režimu tak musí čelit dalším represím, na které reagují i čeští politici.
K zatčení Navalného došlo při pasové prohlídce, tedy ještě před tím, než oficiálně vstoupil na ruskou půdu. Zatímco jeho ženu, mluvčí a právníka pustili, opozičního politika nikoli. Oficiální důvod jeho zadržení není znám, ale ruská vězeňská služba (FSIN) o tom informovala už ve čtvrtek – prý kvůli tomu, že se Navalnyj nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru. Hrozí mu 3,5 roku vězení.
Podle podporovatelů Alexeje Navalného jde ale o snahu umlčovat veškeré hlasité kritiky Putinova současného Ruska. Navalnyj totiž ve svých videích rozplétal nejrůznější korupční kauzy a odhaloval obrovský majetek tamních oligarchů, získaný nekalými praktikami. To se mnohým z nich nelíbilo a v srpnu byl Navalnyj během jedné ze svých investigací v Omsku otráven. Život mu zachránil jen rychlý transport do Berlína a následná několikaměsíční léčba.
Na zatčení reagovali i někteří čeští politici, kteří se proti podobným metodám tvrdě ohradili. Mezi prvními z nich byl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Zadržení je politicky motivováno. Byl zatčen za své názory, nikoli za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech. Budu chtít, abychom se tomu věnovali na nejbližším unijním jednání rady ministrů zahraničí (FAC),“ napsal Petříček na twitter s tím, že navrhne diskuzi o možných sankcích.
Tento návrh podpořil i senátor Pavel Fischer. „Považuji za skandální okolnosti zadržení Navalného po jeho návratu do vlasti. Odcestoval nedobrovolně ve chvíli ohrožení života. Podporuji návrh Tomáše Petříčka, aby se tím zabývali ministři EU a připravili tvrdou odpověď,“ uvedl. „Politický režim, který Navalného zadržel po příletu domů, je opovrženíhodný. Zastupuje zájmy těch, kdo prosazují Nord Stream 2 a Dukovany s ruskou účastí. Žádám vládu ČR, aby z toho vycházela při zajištění národní bezpečnosti,“ dodal Fischer.
„Když se nám ho nepodařilo otrávit, tak ho alespoň zavřeme. Ruská federace má bohužel k právnímu státu daleko. Zatčení Alexeje Navalného musí demokratický svět jednoznačně odsoudit,“ okomentoval událost místopředseda KDU-ČSL a šéf sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík.
Senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin vznesl obavy z dalšího vývoje. „Navalnyj se vrátil do Ruska. Byl ihned zatčen. Putin a ČEKA/ GRU/ NKVD/ KGB/ FSB nikdy neprohrávají. A nikdo se jim nebude protivit. Obávám se, aby Rusko nemělo brzy dalšího mučedníka,“ napsal.
Na český kontext ruských reálií upozorňuje i zastupitel v Praze 4 Petr Kutílek (Zelení a nezávislí), iniciátor přejmenování náměstí s ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi. „Zadržený Navalnyj nám připomíná, že Dukovany, tenhle projekt evidentně ušitý na míru Rosatomu, Hradu a peněžence Martina Nejedlého, může do voleb počkat. To samé platí pro celý lex Dukovany, který by měla teď v lednu sněmovna shodit ze stolu,“ myslí si Kutílek.
Sám Navalnyj odletěl do Ruska rád a ve své práci nechce přestat. „Jsem šťastný, že jsem přiletěl, je to můj nejlepší den za posledních pět měsíců. Tady je můj domov. Nemám strach, vím, že mám pravdu a že věci, za které jsem stíhán, jsou vykonstruované,“ citoval Navalného portál meduza.io.