Ruský Nejvyšší soud v úterý nařídil zavřít nejstarší ruskou organizaci na ochranu lidských práv Memorial, protože údajně opakovaně porušovala zákon o zahraničních agentech.
Uzavření skupiny přichází na konci roku, ve kterém ruské úřady potlačily téměř všechny formy disentu, od opozičních skupin kritika Kremlu Alexeje Navalného až po nezávislé zpravodajské kanály a organizace na ochranu práv.
Jak píše deník The Moscow Times, státní zástupci argumentovali tím, že se skupina na svých internetových stránkách a v dalších zveřejněných materiálech systematicky odmítala označit jako „zahraniční agent“, jak je požadováno. Memorial tvrdil, že pro případ proti němu „neexistuje žádný právní základ“, a označil zákon za nástroj k potírání nezávislých skupin.
„Zrušení Memorialu je horší než zločin,“ řekl listu The Moscow Times Vjačeslav Igrunov, disident ze sovětské éry a zakládající člen organizace. „Je to strašná chyba, která se úřadům vymstí.“
Deník The Moscow Times shrnuje historii Memorialu: „Memorial, který na sklonku existence Sovětského svazu založil jaderný fyzik a protikomunistický disident Andrej Sacharov, si kladl za cíl podporovat lidská práva v současném Rusku a zároveň upozorňovat na historická zneužívání v SSSR. Když reformní program Michaila Gorbačova otevřel dveře diskusím o represích stalinské éry, Memorial se ujal vedoucí úlohy při zveřejňování mnoha nejhorších excesů Sovětského svazu, včetně katyňského masakru polských válečných zajatců v roce 1940.
Ve společném prohlášení z minulého měsíce Gorbačov a redaktor listu Novaja gazeta a nositel Nobelovy ceny míru za rok 2021 Dmitrij Muratov varovali před uzavřením Memorialu a uvedli, že případ ‚vyvolal v zemi znepokojení a obavy, které sdílíme‘.“
Pozornost případ vzbudil i v zemích bývalého Sovětského svazu a komunistického bloku. Na pozadí dřívějšího listopadového slyšení vydali prezidenti Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska společné prohlášení, v němž odsoudili snahy o zrušení skupiny. Petici na podporu organizace podepsalo více než 138 000 lidí.
V úterý, několik hodin před vyhlášením rozsudku, se před Nejvyšším soudem shromáždila skupina asi 200 příznivců Memorialu, aby mu vyjádřila svou podporu, a to navzdory prosincovému mrazu.
BBC.com píše, co tvrdila žaloba: „Memorial… se téměř výhradně zaměřuje na zkreslování historické paměti, především o Velké vlastenecké válce,“ řekl Alexej Žafjarov soudu a obvinil skupinu z vytváření falešného obrazu SSSR jako „teroristického“ státu.
„Proč bychom se my, potomci vítězů, měli stydět a kát se, místo abychom byli hrdí na svou slavnou minulost? Memorial je za to pravděpodobně někým placen,“ tvrdil u soudu prokurátor.
„Vybrali si nás, protože jsme silní a výrazní, a protože je dráždíme,“ řekl nedávno člen představenstva Memorialu Oleg Orlov BBC o kroku zrušit organizaci, u níž byl od počátku. „Úřady v těchto dnech politizují historii, ale my říkáme věci, které se jim nelíbí. Mluvíme o těžkých stránkách minulosti, a to je rozčiluje.“
Organizace čelí tlaku již řadu let, ale tento tlak zesílil, když se Ruskem přehnala prudká vlastenecká vlna po anexi Krymu od Ukrajiny v roce 2014. Zdi Memorialu byly počmárány graffiti, jeho práce byla ve státní televizi označována za podvratnou a v roce 2016 byl zařazen na seznam „zahraničních agentů“. To je nálepka, která připomíná stalinské časy, kdy byli ti, kdo byli označeni za „nepřátele lidu“, pronásledováni a oběťmi čistek.