Ruský soud dnes uznal ukrajinskou vojenskou pilotku Nadiju Savčenkovou vinnou z nezákonného překročení ruských hranic a z vraždy dvou ruských novinářů, kteří byli zabiti v létě 2014 při ostřelování na východě Ukrajiny. Obžaloba žádá pro čtyřiatřicetiletou Ukrajinku 23 let vězení, výši trestu však soudce podle agentury TASS ohlásí až v úterý, kdy má dokončit čtení verdiktu. Savčenková, která trvá na své nevině, na protest proti svému uvěznění vyhlásila před 18 dny hladovku.
Soudce Leonid Stěpaněnko uvedl, že Savčenková „spáchala vraždu jako členka skupiny osob podle předem domluveného plánu z důvodů nenávisti a záště (…) k rusky hovořícím lidem“. Za „organizátora vraždy“ označil ukrajinského poslance Serhije Melničuka jako tehdejšího velitele dobrovolnické jednotky Ajdar, ve které Savčenková bojovala s proruskými separatisty.
[ctete]50090[/ctete]
Při vynášení rozsudku Savčenková zůstala sedět na lavici obžalovaných, ačkoli by podle pravidel měla stát. Později se procházela v kleci, v níž bývají v Rusku drženi obžalovaní, a podle ruských novinářů žertovala s obhájci.
Důstojnice podle obžaloby v červnu 2014 na východě Ukrajiny úmyslně navedla palbu na ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Podle obhajoby byla Ukrajinka tou dobou již zajata proruskými separatisty, kteří ji předali Rusům. Savčenková, považovaná ve své vlasti za národní hrdinku, byla mezitím zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu. K jejímu propuštění na svobodu marně vyzýval Kyjev i Západ.
Savčenková ve svém závěrečném vystoupení před soudem předem oznámila, že se proti verdiktu neodvolá. To by podle jejího obhájce mohlo urychlit případnou výměnu za Rusy vězněné na Ukrajině, avšak znemožní to napadnout ruský proces a rozsudek u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Vynášení verdiktu u soudu v pohraničním městečku Doněck u hranic s Ukrajinou provázejí podle novinářů mimořádně přísná bezpečnostní opatření. Úřady se podle ruské televize obávají provokací a nepovolených demonstrací, a tak okolí soudní budovy v centru města ohradily. Přístupy střeží policie, speciální jednotky a kozáci.
U soudu nicméně směly být asi dvě desítky demonstrantů s ruskými vlajkami, kteří požadovali co nejpřísnější potrestání Ukrajinky. „Savčenková se podílela na vraždě ruských novinářů“ a „Savčenková musí být potrestána podle zákona“ stálo na plakátech podle ruské tiskové agentury Interfax.
Na proces přijeli diplomaté z 13 zemí, avšak do soudní síně je nevpustili, uvedla agentura Interfax-Ukrajina. Ruští pohraničníci podle ukrajinských médií nepustili k soudu ani zmocněnkyni ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Irynu Heraščenkovou: nehledě na diplomatický pas ji označili za bezpečnostní hrozbu a zakázali jí vstup do Ruska na pět let. Heraščenková patří k ukrajinským vyjednávačům na mírových rozhovorech a je také členkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy.
Porošenko mezitím oznámil, že jeho manželka se obrátila na choť amerického prezidenta, aby pomohla osvobodit Savčenkovou.