Od zákazu takzvaného „LGBT hnutí“ provedly ruské orgány činné v trestním řízení nejméně šest razií na sexuálně laděných večírcích v různých regionech země. Zátahy se konaly nejen v gay klubech, ale i na erotických akcích bez LGBT tematiky. Během razií si strážci zákona zapisovali osobní údaje návštěvníků a pátrali po lidech, kteří se vyhýbali armádě. Jeden z organizátorů komunity vysvětlil BBC, že erotické akce nejsou v zemi zakázány, ale „pod rouškou BDSM“ mohou LGBT lidé své večírky pořádat.
Situaci komunity sexu příznivě nakloněných lidí v Rusku se v článku věnuje ruská sekce stanice BBC.
V noci na 4. února vtrhl dav příslušníků bezpečnostních složek do klubu Fabrika v Jekatěrinburgu, kde se konala erotická party Blue Velvet. Přijelo „asi 50“ policistů z různých útvarů se psy a „spousta civilu v maskách“, vzpomínal v rozhovoru s BBC organizátor večírku Stanislav Slovikovskij.
„Bylo cítit, že přišli hledat sex a nějaké jeho projevy. Možná i LGBT,“ řekl Slovikovskij.
Bylo pro něj obtížné vzpomenout si, které agentury se na zásahu podílely, ale byli to mimo jiné i příslušníci FSB.
Tisková služba městského odboru ministerstva vnitra pak sdělila, že razii kromě policie provedli i příslušníci dalších orgánů činných v trestním řízení, a označila ji za plánovanou a preventivní, „aby se stabilizovala operativní situace ve městě“.
Orgány během razie vyslýchaly organizátory a kladly jim otázky týkající se LGBT, jestli se na akci provozoval sex, jestli jsou na party gayové a lesby a zda se tam propaguje LGBT. Už méně je zajímaly drogy. Příslušníci sepsali se třemi hosty správní protokoly za odmítnutí lékařského vyšetření a v klubu našli také dvě nezletilé osoby. Všichni účastníci večírku měli na sobě kukly, které tým Blue Velvet speciálně vyrábí pro každou party. Podle Slovikovského „hlavní myšlenkou Blue Velvet je anonymita a kukly jsou hlavním fetišem party. Na večírek nepřicházíte vy, ale vaše postava“. Nedostane se tam každý, buď jde o známé, nebo předtím zájemce absolvuje videopohovor. Žádný přímý sex se podle organizátorů na večírku nekoná.
Policisté všechny donutili si kukly sundat a ukázat pas. Během tříhodinové razie sami strážci zákona mluvili o tom, že přítomné kontrolují, zda se nevyhýbají službě armádě.
Po razii 4. února strážcům zákona „unikla“ databáze hostů party a provozní záznamy klubu novinářům z federálních kanálů. Novináři pak některé účastníky chodili obtěžovat domů. Dva byli dokonce v reportáži deanonymizováni. Uvedli jméno děkana jedné z fakult místní univerzity a ukázali operativní záběry z razie s jeho tváří a také fotografii dívky, o které sdělili, že pracuje jako učitelka v mateřské škole. Pak se ukázalo, že už ve školce několik měsíců není, přišla na akci s manželem a s dětmi už nepracuje.
„Velká část reportáže Ren TV byla věnována několika dalším večírkům, které tým Blue Velvet uspořádal loni na podzim v knihovně budovy jekatěrinburského Domu důstojníků,“ píší stránky BBC.
Organizátoři BDSM večírků se podle novinářů z ruské televize „bavili řečmi o povinnosti, odvaze a cti“, a to „na pozadí Leninova pomníku a knih o válce“.
Jakási (provládní) aktivistka jménem Jekatěrina Ipatovová pak zaslala generální prokuratuře výzvu, v níž požaduje prověření „BDSM večírku“ v Domě důstojníků a potrestání všech zúčastněných. „Uspořádat orgie v Domě důstojníků, na to je třeba být úplný magor… Zvláště teď, když důstojníci obětují své životy při obraně vlasti, když jsme se právě v této knihovně setkali s manželkami a vdovami po bojovnících speciální operace,“ napsala Ipatovová na síti V kontaktě.
Zátah proběhl loni 10. prosince také ve známém jekatěrinburském gay klubu Fame. Policisté společně s příslušníky OMON vtrhli do klubu v noci necelé dva týdny po úplném zákazu LGBT v Rusku.
V Tule v únoru policisté v doprovodu Rosgvardie a neznámých maskovaných mužů vnikli na večírek „o lásce, otevřenosti a sexualitě“ nazvaný Amore Party pod záminkou pátrání po LGBT akci. Návštěvníci večírku uvedli, že policisté a neznámí muži týrali kluky, kteří na večírek přišli, bili je a nutili je dřepět. Poté bylo několik mladých mužů „ženského vzhledu“ odvezeno na policejní stanici, kde s nimi byl sepsán protokol o „LGBT propagandě“.
Organizátoři Popoff Kitchen, jedné z nejznámějších moskevských queer party, měli na prosinec loňského roku naplánováno několik akcí. Poté, co Nejvyšší soud prohlásil „LGBT hnutí“ za extremistické, byly akce zrušeny.
V Moskvě však stále přetrvával dojem, že nové zákazy a trendy tradičních hodnot mohou komunitu hlavního města obcházet. „Podle mého názoru se nikdo vážně nechystal zákon o LGBT aplikovat,“ říká Dmitrij, další účastník soukromých sex party. „Je to příběh, který má domácímu spotřebiteli předhodit myšlenku války s kolektivním Západem. Je tu jistá Gayropa, je tu LGBT a zhýralost a všechno ostatní. A my jsme s nimi ve válce. Nejen v rovině tanků a raket, ale jsme ve válce i v kulturní rovině.“
Realita se však ukázala být těmto podnikům málo nakloněná.
Častí návštěvníci sex party, které oslovila BBC, se shodují, že podobné akce nyní přejdou do podzemí a budou se konat jako soukromé večírky. Ani soukromé večírky však nyní nejsou imunní vůči vniknutí policie. Poslední takový večírek se konal začátkem března ve venkovském domě poblíž moskevského okruhu. Ke konci, kolem šesté hodiny ranní, do domu vtrhla policie.
„Nahrnuli se dovnitř a začali pobíhat po domě. Říkali, že dostali dva telefonáty, údajně kvůli tomu, že pořádáme LGBT party. Ale to neznamená, že je to pravda. Mohli zavolat sami,“ říká Dmitrij, který byl na místě. „Na nic nepřišli. Viděli jen pár polonahých lidí. Ale to je jejich právo na soukromém pozemku, lidé mohou mít na sobě, co chtějí.“
Dmitrij poznamenává, že policie byla k hostům zdvořilá. Na rozdíl od podobných zátahů v jiných regionech nikoho nebili, nekladli obličeje na zem, ale zapisovali si údaje všech návštěvníků.
Organizátor klubových akcí erotického typu v Moskvě Nikita Jegorov-Kirillov soudí, že nakonec dojde na každého.
„Směr zájmů našeho státu se změnil a nyní se začal zajímat o osobní život a postel. Nejdříve si přišli pro nás, pro gaye, pro LGBT komunitu, ale pak si přijdou pro všechny, kdo mají sex mimo manželství a nechtějí mít po pěti nebo šesti dětech,“ říká Jegorov-Kirillov
V každém případě se podle toho, co říkají příslušníci komunity lidí s pozitivním vztahem k sexu, zdá, že tomuto hnutí nastávají v době války na Ukrajině a zdůrazňování rodinných hodnot a zobrazování Západu jako dekadentní společnosti těžké časy.