Útok na Činoherní divadlo v Mariupolu, k němuž došlo 16. března svržením dvou současně odpálených půltunových leteckých pum, byl útokem na civilní zařízení, který má za následek smrt civilistů, a je válečným zločinem. K tomuto závěru dospěla organizace pro lidská práva Amnesty International při svém vyšetřování.
Organizace Amnesty International získala nesporné důkazy o tom, že ruská armáda na divadlo zaútočila, ačkoliv věděla, že se v něm ukrývají stovky neozbrojených civilistů. Amnesty International shromáždila výpovědi 53 přeživších a očitých svědků, z nichž 28 bylo v době útoku buď přímo v divadle, nebo v jeho bezprostřední blízkosti. Kromě výpovědí svědků byly analyzovány rovněž satelitní a radarové snímky z doby před útokem i po něm a množství videozáznamů a fotografií umístěných na sociálních médiích.
„Po měsících pečlivého vyšetřování jsme dospěli k závěru, že tento útok je jednoznačným válečným zločinem, který spáchala ruská armáda,“ uvedla generální tajemnice Amnesty International Agnès Callamardová, podle níž by mezinárodní trestní soud a další orgány, které mají pravomoc soudit zločiny od vypuknutí plnohodnotné války na Ukrajině, měly tento zákeřný útok vyšetřovat jako válečný zločin. „Všichni odpovědní by měli být pohnáni k odpovědnosti za činy, které způsobily smrt a zkázu,“ dodala Callamardová.
Přesný počet obětí nebyl jednoznačně stanoven, ale je nižší, než bylo odhadováno krátce po útoku. Tehdy mariupolská městská rada uvedla, že bylo zabito přibližně 300 lidí a agentura Associated Press odhadla počet mrtvých až na 600. Většina lidí, kteří byli v divadle, zůstala v bezpečnějších částech budovy, zejména v přední části divadla a v suterénu, které byly chráněny před přímými účinky výbuchu. Menší část lidí, kteří se nacházeli v polní kuchyni venku, přímo na jevišti a v prvních řadách hlediště, byla pravděpodobně vážně zraněna a usmrcena.
Aby bylo možné určit skutečnou hmotnost výbušniny potřebnou pro přesně takový rozsah destrukce, požádala Amnesty International odborníka na fyziku, aby promítl matematický model výbuchu v divadle. To vedlo k závěru, že použité bomby musely obsahovat 400–800 kg výbušnin. Podle arzenálu leteckých pum ruské armády se Amnesty International domnívá, že ruská armáda udeřila dvěma půltunovými bombami. Nejpravděpodobněji nálet provedlo jedno z letadel Su-25, Su-30 nebo Su-34, která jsou umístěna na nedalekých ruských letištích a často nad jižní Ukrajinu létají.