
K čemu by vedla kapitulace Ukrajiny, ukázali ruští okupanti názorně již v roce 2022 v Buči. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

Válka na Ukrajině vyvolala také otázku, za jakých okolností by byl Vladimir Putin schopen vydat rozkaz k použití jaderných zbraní. Podle slov Andreje Kelina je jasně dáno, kdy by se tak stalo. Ruský velvyslanec ve Velké Británii také zareagoval na důkazy o válečných zločinech, páchaných okupanty. Jsou údajně vykonstruované.
Velvyslanec Ruské federace ve Spojeném království se k situaci na Ukrajině vyjádřil v rozhovoru pro BBC. V něm sdělil, že taktické jaderné zbraně budou použity pouze v momentě, kdy bude „ohrožena existence Ruska“. Zároveň řekl, že si nemyslí, že by tyto zbraně zasáhly do konfliktu s Ukrajinou.
„Taktické jaderné zbraně se v souladu s ruskou vojenskou doktrínou v podobných konfliktech vůbec nepoužívají,“ sdělil Andrej Kelin. „Máme velmi přísná ustanovení v otázkách použití taktických jaderných zbraní, a to hlavně tehdy, když je ohrožena existence státu. Se současnou operací to nemá nic společného,“ dodal.
Ačkoliv byla invaze na Ukrajinu podporována tvrzením Vladimira Putina o ohrožení Ruska ze strany jeho souseda, podle velvyslance bude zvoleno jiné řešení. „Vypořádáme se s tím konvenční operací, omezenou konvenční operací,“ uvedl Kelin.
Ten se také vyjádřil k masakru ve městě Buča, kde byly nalezeny desítky mrtvých civilistů, zabitých ruskými vojáky. „Je to výmysl, který se používá k přerušení jednání,“ překvapil moderátora BBC ruský velvyslanec. „Všechno je čisté a klidné, město je v normálním stavu, nic se neděje, na ulicích nejsou žádná těla,“ dodal. Kelin tak pokračuje ve svých lživých tvrzeních, která prezentoval například i při setkání s britským státním tajemníkem Brandonem Lewisem. Podle něj velvyslanec předvádí „ohromující popírání reality“.
Neuposlechnutý Putinův rozkaz
Zajímavou myšlenku, týkající se použití jaderných zbraní, pronesl před časem Christo Grozev, investigativní novinář, specializující se na uznávaném serveru Bellingcat na Rusko. Podle jeho slov se mnozí přední vojenští a bezpečnostní činitelé, stejně jako prezidentovi blízcí, obávají, že Putin umírá nebo je vážně nemocný.
Armádní velitelé proto nechtějí riskovat, že by mohli být postaveni před soudní tribunál například za použití jaderných zbraní. Bez Putinovy ochrany se cítí ve větším nebezpečí, než by jim hrozilo v momentě, kdy by byl ruský prezident zdravý a za své vojáky by se dokázal postavit.
Neuposlechli by ani Putinův rozkaz zabíjet zástupce opozičních sil, je přesvědčen Grozev. „Nemohu to potvrdit bez bližších informací, ale víme, že to tvrdí oligarchové z jeho nejbližšího okolí,“ sdělil respektovaný novinář.