Rusko by mohlo vyslat své jaderné střely proti dánským lodím, pokud se Dánsko připojí k protiraketové obraně NATO. Toto prohlášení ruského velvyslance v Kodani v sobotu vyvolalo ostrou reakci dánské vlády. Ministr zahraničí označil diplomatova slova za překročení přípustných mezí.
„Nemyslím si, že by Dánové zcela chápali důsledky svého připojení k protiraketové obraně vedené USA. Pokud se tak stane, dánské lodě se stanou cíli pro ruské jaderné střely,“ řekl ruský velvyslanec Michail Vanin v rozhovoru s listem Jyllands-Posten. Podle něj hrozí, že se obě země stanou nepřáteli.
„Dánsko je malá země s malou armádou. OK, jste částí NATO, ale velmi malou částí. Moskva neocení, jestliže se připojíte k raketovému obrannému systému – nebo když se k němu připojí nějaká jiná země. To eskaluje situaci, která už je nyní napjatá, a věci to ještě zhorší,“ tvrdí velvyslanec. Prý si nedokáže představit, že by se vrátila studená válka, ale NATO se stále přibližuje k ruským hranicím a posiluje pozice. To prý zvyšuje nejistotu Ruska.
Šéf dánské diplomacie Martin Lidegaard prohlásil, že Vanin „překročil přípustné meze“, když dal najevo, že každý, kdo se v budoucnu připojí k obrannému systému, bude terčem ruských střel.
Dánsko v srpnu souhlasilo, že se připojí k protiraketovému štítu Aliance a poskytne aspoň jednu malou válečnou loď s dostatečně výkonným radarem. Protiraketový obranný systém, jehož pozemní základny mají být v Polsku a Rumunsku, Moskvu dlouhodobě silně dráždí.
Rusko vystupuje ostře proti protiraketové obraně už dlouho. Podle původní představy měl být její radar umístěn i Česku. Tehdejší plány však u nás narazily na fanatický odpor některých skupin šířících názory ruské propagandy. Těm se podařilo dvě třetiny českých obyvatel přesvědčit, že radar u nás být nemá. Moskva tvrdila, že protiraketová obrana není namířena proti střelám z Íránu a podobných zemí, ale proti Rusku. Ačkoliv se nikdy nepodařilo srozumitelně vysvětlit, proč by měl obranný systém Kremlu vadit (zvlášť když Rusko tvrdilo, že stejně nebude fungovat), přijala většina obyvatel názory ruské propagandy za své. Prezident Obama nakonec plán v zamýšlené podobě zrušil. Stoupenci radaru považují boj proti němu za demonstraci ruské moci a snahu zasahovat do našich vlastních záležitostí.