Není tajemstvím, že Rusko na rozdíl od Sovětského svazu není žádná supervelmoc. Jeho HDP se dlouhodobě pohybuje na úrovni Itálie a ruské hospodářství se prakticky úplně opírá o vývoz surovin v čele s ropou a zemním plynem. Zesnulý americký senátor John McCain proto kdysi Rusko výstižně označil za „benzinku, která se tváří jako stát“. I přes tuto relativní ekonomickou bezvýznamnost si postsovětské Rusko v posledních dvou desetiletích v Evropě udržovalo značný vliv. Velkou roli v tom samozřejmě hrál právě vývoz surovin, kterými „starý kontinent“ v takové míře neoplývá. Stejně zásadní byla ale síť proruských politiků a stran, kterou se Putinovu režimu postupně podařilo rozhodit prakticky po celé Evropské unii.
Spřátelení politici ve střední i západní Evropě Rusku zajišťovali, že ať se Rusko na mezinárodní nebo domácí scéně dopustilo jakéhokoli excesu, nedostalo se do naprosté izolace. V roce 2008 tak mohlo jen za symbolického odporu vtrhnout do sousední Gruzie a o šest let později anektovat Krym a rozpoutat konflikt na východě Ukrajiny. Když se ale Putin rozhodl letos v únoru pro plnohodnotnou invazi, začala se tato dlouhá léta budovaná síť rozkládat. A tradičně rozhádaná Evropská unie nalezla alespoň dočasně jednotu, o které si mohla před invazí nechat jenom zdát.
Okouzlení Ruskem
Velikost ruského vlivu v Evropě před invazí na Ukrajinu není možné přecenit. Nejspíš neexistuje členský stát EU, ve kterém by nepůsobila politická strana, která v menší či větší míře prosazovala zájmy Ruské federace. Přirozeně ne ve všech případech se jednalo přímo o politiky nebo celé strany financované z Moskvy, přestože i o tom existují nezpochybnitelné důkazy.
Stačí připomenout nedávnou zprávu amerických tajných služeb, která vyčíslila, že Rusko od roku 2014 zaplatilo spřáteleným politickým stranám ve dvou desítkách zemí nejméně 300 milionů dolarů. Zcela prokazatelné jsou třeba vazby francouzského Národního sdružení a Marine Le Penové, která od banky napojené na ruský režim dostala výhodnou půjčku na volební kampaň.
Svou roli však hrálo i pečlivé budování obrazu Ruska jako bašty tradičních hodnot před perverzním liberálním světem. Vladimír Putin si u části evropských…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.