Důchodcům, kteří si stěžovali na nedostatek peněz na jídlo, doporučil Valerij Rjazanskij, předseda prezidia Svazu důchodců Ruska a místopředseda výboru Rady federace pro sociální politiku, aby si našli nějakou práci, píše web Lenta.ru.
„Pokud máte sílu a možnosti, měli byste někde pracovat na částečný úvazek. Žádné zázraky neexistují,“ uvedl politik a dodal, že důchodci mohou požádat o jednorázovou finanční výpomoc, která však nevyřeší trvalé finanční problémy. Rjazanskij řekl, že chápe důchodce, kteří nemají dostatek peněz, protože musí platit nejen za jídlo, ale také za léky a komunální služby. Politik nevidí jako dlouhodobé řešení východisko z této situace žádat o jednorázový sociální příspěvek.
„Podle Rjazanského je příčinou nízkých důchodů v Rusku to, že nízké mzdy neumožňují lidem spořit si na stáří a v budoucnu dostávat dobrý důchod. Politik však také poznamenal, že téměř každý důchodce má nějakou částku jako ‚rezervu‘. ‚Každý má svůj vlastní život: někdo má děti, které věrně pomáhají starým lidem, někdo má blízké příbuzné a někdo nemá nikoho. Ti to mají samozřejmě nejtěžší,‘ řekl Rjazanskij a zdůraznil, že občané by měli pomáhat starým rodičům alespoň z titulu svých ‚ústavních povinností‘.“
Koncem září Rjazanskij kritizoval návrh Sergeje Švece, prvního náměstka předsedy Ruské centrální banky, který důchodcům doporučil, aby se spoléhali nejen na stát, ale i na vlastní úspory. Předseda Svazu důchodců považoval nápad úředníka za výsměch a uvedl, že při současných platech je velmi obtížné odkládat peníze na důchod.
„Zároveň podle Borise Titova, prezidentského zmocněnce pro práva podnikatelů, mnoho starších lidí nechodí do práce, protože formální zaměstnání by je připravilo o příplatky k důchodu. Dne 22. září vláda opět neschválila zákon o valorizaci důchodů pracujících důchodců. Podle úřadů si opatření vyžádá další výdaje, ale návrh zákona nenabízí žádné zdroje financování.“