Ruské středisko vědy a kultury v Praze, takzvaný Ruský dům, dlouhodobě šíří ruskou propagandu. Naposledy například distribuovalo letáky s dezinformacemi o válce na Ukrajině. Informoval o tom web investigace.cz. Ruský dům je provozovaný ruskou státní agenturou Rossotrudničestvo, která se loni dostala na sankční seznam Evropské unie. O ukončení provozu podobných institucí nyní bude EU rozhodovat.
Ruský dům v Praze funguje už přes 50 let, původně pod názvem Dům sovětské vědy a kultury. V sedmdesátých letech sídlil v centru města v Rytířské ulici. Jeho slavnostního otevření se zúčastnil i tehdejší vůdce sovětských komunistů Leonid Brežněv.
Dnes pražský Ruský dům – stejně jako necelou stovku dalších zahraničních ruských domů – spravuje federální agentura Rossotrudničestvo, jejíž veřejně deklarovanou úlohou je seznamovat zahraniční veřejnost s historií, kulturou a jazykem Ruské federace a podporovat kulturní aktivity ruskojazyčné menšiny žijící v zahraničí. Na začátku loňského léta se tato agentura dostala na sankční seznam Evropské unie s tím, že jde o hlavní státní agenturu, která představuje takzvanou měkkou sílu, jejíž pomocí Kreml šíří svou vizi „ruského světa“.
„Po mnoho let působí Rossotrudničestvo jako zastřešující organizace pro síť ruských vlastenců a zájmových skupin, financuje projekty veřejné diplomacie a propagandy, prosazuje aktivity, které mají podporovat ruské zájmy v zahraničí, a dokonce historický revizionismus,“ uvádí sankční dokument.
Ruský dům v Praze se především od loňského roku věnuje „zachování historické paměti a boji proti pokusům o zkreslování historických faktů, včetně změn ve výkladu událostí druhé světové války a osvobozovací role sovětské armády“. Na svých facebookových stránkách zveřejnil propagační video, které mluví o projevech rusofobie v Česku. „Rusko osvobodilo Československo od fašistických útočníků za cenu životů tisíců sovětských vojáků. Dovezlo Čechům tuny chleba, železa, ropy a bavlny. V roce 2020 ale Češi zbourali pomník maršála Koněva v Praze, v zemi panuje rusofobie, Rusové jsou utlačováni a podpora Ruska v Česku je trestným činem,“ zní ve videu.
Úlohou Rossotrudničestva je i ochrana Rusů žijících v zahraničí proti projevům rusofobie. Na jaře tak vyzval Ruský dům v Praze své krajany žijící v Česku i v jiných zemích, aby hlásili jakékoli projevy rusofobie, s nimiž se setkají. Po výzvě dorazilo do Prahy celkem 1 500 stížností, které se údajně týkaly projevů nacionalismu v podobě násilí, odmítnutí poskytovaných služeb a vyhrožování na sociálních sítích.
Příspěvky Ruského domu na sociálních sítích opakovaně prezentují okupaci Krymského poloostrova jako „znovusjednocení s Ruskem“ a propagují koncepci „ruského světa jako garanta mezietnického míru a shody“. V den začátku invaze na Ukrajinu spustilo ruské ministerstvo obrany telegramový kanál Válka s fejky. Ruský dům tento kanál propaguje, měl by totiž podle něj poskytovat „objektivní informace o dění na Ukrajině a území Donbasu“.
V průběhu uplynulého roku Rossotrudničestvo vypracovalo také dvě propagační brožury nazvané Občanská válka na Ukrajině v letech 2014–2022 a Válečné zločiny ukrajinských ozbrojených sil a nacistické divize v Mariupolu a Volnovachě. Brožury mají obhájit ruské vidění válečného konfliktu na Ukrajině. Byly přeloženy a distribuovány ve 13 zemích včetně České republiky. Na letácích stálo například, že „ukrajinské ozbrojené síly a nacistické jednotky v Mariupolu úmyslně zabíjely civilisty“ nebo že „ukrajinský nacionalismus se začal pěstovat v 90. letech minulého století“.
Budoucnost Ruského domu je nejasná, jeho provoz by mohl převzít Protiválečný výbor Ruska, který působí v Praze. „Potřebujeme prozkoumat právní možnosti předání centra do správy jiných subjektů. Pokud by vláda ČR uznala za právně možné zabavit budovu Ruského střediska a převést ji do správy ruské diaspory v Praze, pak by se ze střediska mohlo stát skutečné centrum ruského kulturního života a historické paměti,“ řekl webu investigace.cz Anton Litvin, protikremelský aktivista a zástupce spolku.