Ruská armáda stále drží pod kontrolou největší evropskou jadernou elektrárnu v ukrajinském Záporoží. Na místě se často ozývá střelba a výbuchy, což potvrdila i kontrola Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která proběhla na konci ledna. Rusové se ovšem snaží odvrátit pozornost od této nebezpečné situace a tvrdí, že ukrajinská strana chystá provokaci v neblaze proslulém Černobylu. Jako již několikrát nemá Kreml jediný důkaz, který by informace potvrzoval.
Podle magazínu Newsweek Rusko obvinilo Ukrajinu, že se ve spolupráci se Spojenými státy americkými a některými evropskými zeměmi chystá na akci pod falešnou vlajkou. Kreml tvrdí, že Ukrajina plánuje zinscenovat jaderný incident v černobylské elektrárně, za jehož viníka poté označí Rusko. Konkrétně by údajně tvrdila, že došlo k porušení Úmluvy o jaderné bezpečnosti.
Kyjev podle prohlášení ruského ministerstva obrany plánuje předložit v nejbližších dnech Valnému shromáždění OSN důkazy o tom, že kvůli přítomnosti okupačních vojsk v dějišti nejznámější nehody jaderné elektrárny byly části ukrajinského území pod vlivem zvýšené radiace.
Nebezpečný Černobyl?
Tyto informace se objevovaly již v březnu 2022, kdy již ruská vojska měla elektrárnu pod kontrolou. Například státní jaderná společnost Energoatom podle agentury Reuters varovala, že pokud se v elektrárně nepodaří ochladit vyhořelé jaderné palivo, může se z něj uvolnit radiace. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru napsal: „Celé napájecí vedení jaderné elektrárny Černobyl a všechna její jaderná zařízení, ovládaná ruskou armádou, byla poškozena. Černobyl je bez energie. Vyzývám celé mezinárodní společenství, aby okamžitě vyzvalo Rusko, aby zastavilo palbu a umožnilo opravářům co nejdříve obnovit dodávky elektřiny.“
Mezinárodní agentura pro atomovou energii však tehdy obavy mírnila. „Tepelné zatížení bazénu pro skladování vyhořelého paliva a objem chladicí vody v černobylské jaderné elektrárně jsou dostatečné pro efektivní odvod tepla bez nutnosti dodávky elektrické energie,“ uvedla MAAE v oficiálním prohlášení.
Nyní ovšem na nebezpečí z Černobylu upozorňují Rusové. Ti prezentovali svou domněnku, která bez důkazů obviňuje nejmenovanou evropskou zemi, že Ukrajině dodala několik kontejnerů s radioaktivními látkami. „Praktická realizace provokace začala koncem ledna 2023. Tehdy si Kyjev vyžádal od Evropského koordinačního centra pro reakci na katastrofy 66 tisíc sad speciálních ochranných oděvů, 20 milionů civilních plynových masek a také chemické průzkumné přístroje, dozimetry a širokou škálu protilátek,“ uvádí ve své zprávě agentura RIA News.
„Cílem provokace je obvinit ruskou armádu z údajného provádění úderů na nebezpečná radioaktivní zařízení na Ukrajině, což vedlo k úniku radioaktivních látek a kontaminaci oblasti,“ sdělilo ruské ministerstvo obrany. Ke svým tvrzením však nepřiložilo žádný důkaz.
Obviňování bez důkazů
Smyšlená obvinění se stala další ruskou zbraní, která má vykreslit Ukrajince jako ty, kteří vyprovokovali Rusko k válce. Na začátku února například Moskva tvrdila, že okupovaná země připravuje odpálení budov ve městě Kramatorsk. „Bombardování zdravotnických zařízení bude prezentováno jako další ‚zvěrstvo‘ ruských vojsk, které si vyžádá reakci světového společenství a urychlí dodávky raket dlouhého doletu, které budou použity pro údery na ruské území,“ tvrdilo tehdy ministerstvo obrany. Nic takového se ovšem nestalo.
V říjnu loňského roku se také objevily „zaručené“ zprávy o tom, že se Ukrajinci chystají odpálit takzvanou „špinavou bombu“. Ukrajina označila tato tvrzení za „absurdní a nebezpečná“. Plánování operací pod falešnou vlajkou je podle velvyslanectví USA ve Spojeném království naopak doménou Ruska, které se „vrací ke své staré příručce“.