
Ilustrační foto. FOTO: Pixabay/1866946
FOTO: Pixabay/1866946

„Díky aktivitám představitelů finanční elity mohou Rusové v blízké budoucnosti čelit velmi vážným problémům, včetně ztráty všech úspor. Takovou neuspokojivou prognózu vyslovil vlivný ekonom Michail Chazin. Odborník také sdělil, co čeká hypoteční trh v Rusku a jakou katastrofu planetárního rozsahu připravuje západní elita,“ píše ruský deník Dzen.ru verastar.
Pokud jde o úspory obyvatel Ruska, Chazin říká, že centrální banka čas od času zvyšuje klíčovou úrokovou sazbu a pozitivní změny se ve střednědobém horizontu neočekávají.
„Jediné, k čemu však takové kroky regulátora vedou, je prudký pokles kupní síly mezd a úspor občanů,“ řekl Chazin v éteru rozhlasové stanice „Govorit Moskva“.
Podle něj, když šefka centrální banky Elvira Nabiullina zvyšuje refinanční sazbu, automaticky tím zvyšuje náklady celé domácí ekonomice najednou. Pak je stále obtížnější přijímat a obsluhovat úvěry, a to platí jak pro podniky, tak pro fyzické osoby. „Jednoduše řečeno, zvýšením klíčové sazby trpí všichni.“
Zároveň by se údajně regulátor mohl „alespoň pokusit bojovat s prudce rostoucí inflací prostřednictvím cílené emise peněz pro reálný sektor domácí ekonomiky“. Pak by se mohl uskutečnit rozsáhlý program nahrazování dovozu a zboží na pultech obchodů by podle Chazina výrazně zlevnilo. Rusko teď dováží obrovské množství zboží zahraniční výroby, to je kvůli růstu kurzu amerického dolaru stále dražší, a tím podněcuje inflaci v zemi. „V současné realitě mohou podle experta peníze ruských občanů pouze pokračovat ve svém ‚znehodnocování‘. Z tohoto důvodu mohou Rusové ve velmi blízké budoucnosti čelit ztrátě všech svých osobních úspor.“
Podle Chazina se také v Rusku prakticky zastavily hypotéky. Hypoteční úvěry byly podle ekonoma jedním z hlavních nástrojů sociální podpory mladé populace země, a „když konfrontace mezi vládou vedenou Mišustinem a finanční elitou dosáhla nové úrovně, bylo třeba reagovat“. Mišustin minulý týden vydal pokyn vypracovat „nehypoteční nástroje“ pro zlepšení podmínek bydlení.
Potíže, na které narážejí všechny snahy vlády, jsou prý v tom, že Rusko se stále nachází v rámci globálního dolarového systému. Vystoupení z tohoto systému by bylo především politickým rozhodnutím a vyžadovalo by nutně hodně strategických rozhodnutí v nejrůznějších oblastech.
„Nemůžete začít renovovat dům v zimě a začít tím, že z něj vytáhnete základy. A toto rozhodnutí je jednoznačně mimo pravomoci vlády a Mišustina. Ale vláda musí podporovat rodiny a Michail Vladimirovič k tomu dává odpovídající pokyn,“ dodal Chazin. Zároveň podotýká, že jde o „paliativní řešení, které problém zcela nevyřeší“.
„No, a samozřejmě je třeba si všimnout kompetentního jednání Mišustina, který znovu a znovu dokazuje, že i ve velmi obtížných podmínkách je možné řešit palčivé problémy, kterým naše země čelí. No, a politickému vedení bylo znovu připomenuto, že se nevyplatí slepě věřit představitelům měnových orgánů, kteří před rokem ujišťovali, že jejich kroky nebudou mít žádné sociální důsledky. A také si uvědomit, že finanční elita přinese naší zemi mnoho problémů,“ shrnul Chazin tuto problematiku.
„Podle Chazina se Anglosasové mohou rozhodnout rozpoutat novou světovou válku, jejímiž oběťmi budou desítky milionů lidí… Expert zároveň poznamenává, že liberálové již nejsou spokojeni s efektem, který mají jimi rozpoutané lokální vojenské konflikty po celém světě. Elita potřebuje mnohem víc – potřebuje katastrofu takového rozsahu, že by se celá planeta otřásla. Teprve díky ní začnou investoři na celém světě znovu kupovat americký dolar za všechny peníze, které mají. To zase prudce zvýší jeho kurz a jeho potřebu. Jiný způsob, jak udržet vysokou poptávku po americké měně, která začala po zahájení speciální operace rychle klesat, Spojené státy a jejich satelity prostě nemají. Proto je velká katastrofa s desítkami milionů obětí, kterou Anglosasové organizují, jen otázkou času,“ je přesvědčen Chazin.
Šéfka centrální banky Elvira Nabiullina je častým terčem kritiky a urážek ze strany ruských nacionalistů, stejně jako lidé kolem ní. Považují ji za „liberála“ a pozůstatek elity z dob Borise Jelcina. Podle expertů je ovšem základním problémem ruské ekonomiky nákladná válka na Ukrajině, která vedla k západním sankcím, přeorientování na válečnou výrobu, ztrátě pracovních sil kvůli mobilizovaným mužům povolaným na frontu (cca 500 tisíc lidí) a útěku stovek tisíc lidí do zahraničí (od února 2022 tam zůstalo nejméně 650 tisíc lidí).
„Válka způsobila zběsilý nárůst vládních výdajů. Z rozpočtu se utrácejí peníze na zásobování armády, na platy vojáků, na zbraně, na munici, na příděly, ponožky, tašky a další blbosti, které v normálním mírovém životě nikdo nepotřebuje. Peníze za všechny tyto věci přicházejí do ekonomiky a ti, kdo je dostali, vytvářejí poptávku po zboží a službách: po mléku, autech a zubním ošetření. Švadlena, která šije zimní kabát, elektrikář v továrně, která vyrábí rakety, a vdova po vojákovi, který padl ve válce. Čím více peněz tito lidé mají, tím vyšší je efektivní poptávka v ekonomice. Čím vyšší je poptávka, tím vyšší ceny, souvislost je velmi jednoduchá,“ popisuje komentátor Maxim Kac současnou situaci ruské ekonomiky, zvláště pak důvod růstu cen.