Mám velkou radost ze zlaté medaile ze sprintu naší biatlonistky Gabriely Koukalové na mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu a k tomuto úspěchu jí blahopřeji. Ona je velkým vzorem pro mládež a důkazem, že se poctivý přístup vyplácí. Vím, že to není jednoduché, protože profesionální sport je velmi tvrdou řeholí.

Velmi mně však vadí podlé útoky na tuto českou sportovkyni od Rusů, a to jenom kvůli názoru, že nemůže důvěřovat žádnému závodníkovi ze země, která má tolik dopingových afér. Od normálních lidí bych v případě zjištěného dopingu čekal sebereflexi a opatření k tomu, aby se takové podvody neopakovaly.

Proto mě ruské nenávistné reakce na Gabrielu Koukalovou, kterou někteří diskutující na sociálních sítích nazývají americkou dě*kou, přijdou naprosto neakceptovatelné. Osobně nevím o případech, že by třeba čeští příznivci takto vulgárně nadávali na sociálních sítích ruským závodníkům, protože většina z nás si uvědomuje, že podobné primitivní projevy do sportu nepatří.

Za absolutní hranou přijatelnosti však považuji to, když prezidentovi Českého svazu biatlonu Jiřímu Hamzovi telefonuje anonym, ve kterém ho ruský hlas zastrašuje slovy „ty neskončíš dobře“. Považuji také za smutné, že si čeští biatlonisté musejí zamykat buňky a hlídat bidony s pitím, protože se bojí toho, že by se mohli stát obětí provokace, kdy by jim do nápojů někdo přidal zakázané látky. Přitom jsou to opět Rusové, kteří hrozí Čechům ve stylu, „počkejte, co se na vás všechno najde“.

Myslím si tedy, že Mezinárodní biatlonová federace IBU udělala dobře, když se rozhodla odebrat pořadatelství mistrovství světa v biatlonu v roce 2021 ruské Ťumeni. Vzhledem k zastrašování biatlonistů z jiných zemí nelze zaručit jejich bezpečnost a ani regulérní průběh sportovních soutěží v Ruské federaci. Možná díky tomu ruským funkcionářům a těmto „fanouškům“ dojde, že do normální společnosti doping a výhrůžky prostě nepatří a nemůže je akceptovat.

Autor je europoslanec za KDU-ČSL

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Tomáš Zdechovský
Další články autora