Ruští vojáci jsou demotivovaní a špatně zajištění. Nemají žádnou motivaci, zatímco Ukrajinci ji mají velmi silnou. Putin se snaží vyvolat strach a předstírá sílu. Tím se Západ nesmí nechal oklamat, říká bývalý velitel americké armády v Evropě generálporučík Ben Hodges v exkluzivním rozhovoru pro web Novyny.LIVE.
Generál Hodges rozebírá obavy, které někdy na Západě zaznívají, že Vladimir Putin zahnaný do kouta by mohl být nebezpečný. Podle něj je ale Putin nejnebezpečnější, když se mu nikdo nebrání. „Pokud vypadáme slabě a zastrašeně, pak je nejnebezpečnější on. Je to jako s tyranem: když ho praštíte do nosu, ustoupí.“
Definitivní vítězství ještě nebylo dosaženo, ale situace se přiklání ve prospěch Ukrajiny a velmi pravděpodobně se jedná o nevratný proces. Kreml bude sice stále vyhlašovat, jak je ruská armáda nebezpečná, ale jedinou správnou odpovědí je zůstat silný. Je třeba udržovat tlak a poskytnout Ukrajině vše, co potřebuje.
Ben Hodges dává za pravdu prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který Evropu upozornil, že je třeba se připravit na těžkou zimu a ruský energetický terorismus. Putin chce zničit okruh těch, kteří podporují Ukrajinu.
„Žiji ve Frankfurtu nad Mohanem a zdejší lidé jsou opravdu znepokojeni cenami energií, které mají dopad nejen na vytápění, ale i na průmysl obecně. Většina Němců chápe, že jde o něco velmi důležitého – Ukrajina měla opravdu těžký rok. Myslím, že Západ bude Ukrajinu nadále podporovat,“ věří Hodges.
Podle generála by Ukrajině k ukončení války pomohly dálkové systémy, které by mohly zasáhnout ruskou logistiku, velitelství, sklady, ranveje a logistické prvky. Právě to ukrajinský generální štáb požaduje. K tomu patří dodávky velkého množství raket a munice, které jsou potřebné pro ofenzivu. Stejně tak je potřebná protivzdušná obrana. „Rusové budou reagovat na rychlou ukrajinskou ofenzívu, takže civilisté budou pro Rusko i nadále cílem. Získání systémů protivzdušné obrany je prioritou číslo dvě,“ popisuje Ben Hodges.
Slabostí Ruska je podle generála malá motivace ruských vojáků pokračovat v boji. Rusko se navíc o své vojáky nestará. Má už velký počet zabitých, nedostatek potravin a neustálý tlak ukrajinských sil vyvolávají paniku. Ztrácejí důvěru ve své velitele, jakmile se dozvědí, že na ně útočí Ukrajinci.
Nyní rostou obavy, že Rusové mohou kvůli úspěchu ukrajinských ozbrojených sil přistoupit k ještě agresivnějším akcím proti Ukrajině. Co myslíte, že se stane dál?
Dají se čekat další útoky na ukrajinské civilní obyvatelstvo. „Rusové nikdy neměli soucit s obyčejnými lidmi,“ konstatuje Hodges. Nemyslí si ale, že by Putin nasadil jaderné zbraně. „Prezidentovi Ruské federace jsou samozřejmě lidské životy ukradené a bude pokračovat v tom, co dělá. Především proto, že to bude pro obyčejné lidi hrozné. Podle mého názoru to však Rusku žádnou výhodu nepřinese. Pokud to udělají, reakce Spojených států a Spojeného království bude jednoznačná. Nebudou stát stranou. Rusové to chápou.“ Nesouhlasně se k tomu, že by Rusko jaderně zaútočilo, vyjadřuje i Čína.
Podle Bena Hodgese by vývoj na bojišti mohl pokračovat rychle. „Pokud Západ zůstane s Ukrajinou, poskytne vše, o čem jsme hovořili, zachová sankce proti Rusku, pak se domnívám, že je možné, že Ukrajina do konce tohoto roku zatlačí ruská vojska zpět k hranicím, které byly 23. února. Ukrajina také v první polovině příštího roku osvobodí Krym.“
Zmiňované potíže ruské armády jsou patrné i z toho, jaké změny Kreml provádí. Jak uvádí BBC, Vladimir Putin propustil generála pověřeného řízením neúspěšných logistických operací ruské armády na Ukrajině. Generál Dmitrij Bulgakov, náměstek ministra obrany, byl ze své funkce odvolán v sobotu. Ministerstvo uvedlo, že sedmašedesátiletý muž byl „uvolněn“, aby mohl přejít do nové funkce. Nahradí ho generálplukovník Michail Mizincev, který řídil brutální obléhání přístavního města Mariupol Moskvou.
Generál Mizincev, kterému mnozí Ukrajinci přezdívali „řezník z Mariupolu“, vedl také ruské síly v Sýrii a byl obviněn z organizace brutální bombardovací kampaně, která srovnala se zemí město Aleppo.
Generál Bulgakov řídil logistické operace armády od roku 2008 a byl zodpovědný za zásobování ruských jednotek v Sýrii v roce 2015. V posledních měsících se údajně dostal v Moskvě na vedlejší kolej a mnozí ho viní z chaotických logistických operací, které provázejí ruský postup a kvůli nimž zůstávají jejich jednotky nedostatečně zásobovány.
„V posledních měsících byl Kreml nucen obrátit se na Severní Koreu a Írán, dva ze svých jediných zbývajících spojenců, pro nové dodávky dělostřelectva a dronů. Odvolání generála Bulgakova přišlo v době, kdy na sociálních sítích kolovaly záběry, na nichž jsou nově povolaní ruští rekruti vybaveni zrezivělými útočnými puškami,“ připomíná BBC.
Jaká atmosféra panuje na ruské straně, je patrné z toho, jaké depresivní zprávy posílají z bojů ti, co jsou jinak považováni za jestřáby a věří v celou „speciální operaci“. Mají dojem, že oficiální vedení ruského ministerstva obrany a mnozí velitelé se chovají jako sabotéři.
Vojenský dopisovatel Alexandr Koc si na Telegramu stěžuje, že v luhanské separatistické „republice“ nefunguje mobilní internet a on byl bez něj celý den. „Sedím tady, listuji v osobních zprávách za uplynulý den a na rukou se mi ježí chlupy. Na hlavě prostě žádné nejsou. Zas*aný formalismus už dávno nahradil lidskou angažovanost v naší byrokracii. Jak často jsme se s ním v posledních letech setkávali,“ zoufá si Koc.
Dále si stěžuje, že spolu s lidskou angažovaností se vytrácí i profesionalita. „Skutečnost, že od Velké vlastenecké války nedošlo k mobilizaci, je slabým vysvětlením nedbalé práce jednotlivých vojenských komisí.“ Ty obviňuje korespondent ze sabotážní činnosti, kvůli které prý „vzniká dojem“, že nikdo nechce jít do války. Odmítá ale názor, že by tihle neschopní lidé měli být posláni na frontu, protože když nebyli ani schopni organizovat svou práci podle jasně daných podmínek, tak by tam byli k ničemu. Takové je podle něj třeba poslat do vězení.