Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi zaslali příbuzní mobilizovaných mužů petici s požadavkem, aby stanovil podmínky pro pobyt záložníků na ukrajinské frontě. Tisíce signatářů trvají na přijetí zákona o délce pobytu v bojové zóně, píše nezávislý server Moscow Times.
Výzvu adresovanou Putinovi podepsalo osm tisíc lidí. Jde o příslušníky rodin mobilizovaných z moskevské, novosibirské, irkutské a amurské oblasti, Burjatska, Jakutska, Primorska, Transbajkalu a Chabarovska. V petici lidé požadují stanovení podmínek, za kterých by měli být muži mobilizováni.
Signatáři protestují proti tomu, že „zaměstnanci Národní gardy, ministerstva vnitra a dalších donucovacích orgánů“ odcházejí do bojové zóny na určitou dobu „v rámci služební cesty na tři nebo šest měsíců“, zatímco pro ostatní muže, kteří jsou mobilizovaní až do konce války, nejsou stanoveny žádné podmínky.
„Považujeme to za absolutně nespravedlivé a porušující pracovní práva občanů, která jsou garantována základním zákonem země – Ústavou,“ je v petici zdůrazněno. Příbuzní mobilizovaných trvají na přijetí zákona o omezení délky pobytu záložníků na frontě. Pokud by k tomu došlo, Ruská federace by pak možná musela ohlásit druhou vlnu odvodů.
Putinem vyhlášená mobilizace trvala od 21. září do 28. října, přičemž dekret o jejím dokončení ještě nebyl podepsán. Ministr obrany Sergej Šojgu původně oznámil výzvu pro 318 tisíc lidí, včetně 18 tisíc „dobrovolníků“. Poté se nechal slyšet, že ruská armáda potřebuje dalších 350 tisíc lidí, a to pro vytvoření formací v anektovaných oblastech Ukrajiny a „zajištění vojenské bezpečnosti“ země.