Ruské děti procházejí od nejútlejšího věku indoktrinací a výchovou s prvky vojenského výcviku. Od střelby z automatických zbraní přes jejich sestavování až po trénink překonávání překážkových drah je školství připravuje na působení v ozbrojených složkách. Vše rámuje silná míra indoktrinace spolu s okleštěným či jednostranným výkladem dějin.
Z ruských dětských hřišť se stávají přehlídkové plochy, děti se již ve školkách převlékají do uniforem a učí se pochodovat, starší děti se učí, jak kopat zákopy, házet granáty a střílet ostrou municí. Na zvýšenou míru militarizace ruského školství upozorňuje web CNN. Nedochází k tomu podle něj spontánně, díky vlasteneckému nadšení, ale po nařízení, které přišlo shůry. Ruské úřady věnují podle něj zvýšenou pozornost zakládání tzv. vojensko-vlasteneckých klubů v ruských školách a od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu jich bylo podle tamních úřadů založeno již přes 10 tisíc.
Děti ve věku sedmi až osmi let již dostávají základní vojenský výcvik. V červenci utvořila skupina dětí z Belgorodu skupinu pod názvem „Palice“, patrně pod vlivem Wagnerovy armády, která nástroj využívala k vraždění svých soukmenovců a k zastrašování. Jejich školní výcvik pak zahrnoval použití automatických zbraní, rozborku útočné pušky nebo absolvování běhu na překážkové trati. Menší děti jsou pak běžně využívány k uniformovaným pochodům oslavujícím ruský útok na Ukrajinu.
Indoktrinace neprobíhá jen v podobě dobrovolných branných cvičení. Prezident Vladimir Putin v srpnu podepsal zákon zavádějící nový povinný školní předmět jménem Základy bezpečnosti a obrany vlasti. Jeho součástí mají být exkurze u vojenských jednotek, vojensko-sportovní hry, setkávání s armádním personálem a lekce v ovládání dronů.
Současná ideologie proniká i do školních učebnic, například do ruské učebnice dějepisu, kde se nově objevily kapitoly o ukrajinském neonacismu, falzifikace historie nebo sekce s nadpisem Rusko je zemí hrdinů. Ruské děti současně v rámci výuky vyrábějí kukly, přenosná kamínka, posílají vojákům na frontu obrázky a dopisy, aby je podpořily.
Podobnými programy procházely děti na okupovaných ukrajinských územích v tzv. Doněcké a Luhanské republice a také na Krymu. Tam absolvovaly lekce ve vlastenectví. Jejich výcvik zahrnoval také návod, jak vstoupit do řad armády, nebo pobyt na branných táborech. Děti rovněž vstupovaly do vojenských klubů, v nichž se mimo jiné učily vojenské řády, zacházení se zbraněmi či vrh nožem.
Ani letos Rusko nezahálelo a více než 9000 ruských teenagerů ve věku 14–17 let vyslalo na vojenské tábory, kde je čekal střelecký, taktický a ženijní výcvik, učili se základům taktické medicíny, organizace komunikace a pilotování vojenských dronů. Součástí výcviku a indoktrinace dětí všech věkových kategorií je pak setkávání s válečnými veterány, kteří bojovali na Ukrajině a popisují hrdinské skutky ruských vojáků na frontě.