Ruská média mají i nadále zájem o to, co si u nás různí lidé myslí o výbuchu ve Vrběticích, kde se za jedinou vyšetřovací verzi nyní považuje, že za ním stojí příslušníci speciální jednotky GRU. Dotázán byl také Andor Šándor.
Dne 30. dubna publikovali názory Andora Šándora na webu Ria Novosti:
„Neříkám, že to není pravda. Nedostali jsme však žádné kvalitní důkazy o tom, že by je (výbuchy ve skladech) provedli agenti GRU. To, že (Anatolij – pozn. red.) Čepiga a (Alexandr – pozn. red.) Miškin byli před výbuchy v Ostravě, je zdokumentováno (v hotelu), ale to, že skutečně byli (ve skladech) ve Vrběticích, popírají jak zástupci Imex Group, tak její právník,“ vysvětlil Šandor.
Zarazila ho také skutečnost, že téměř sedm let po událostech incidentu vládní představitelé neuvedli žádné důkazy, které by takovou vysoce postavenou verzi podpořily.
„Pokud to (výbuchy – pozn. red.) skutečně provedli lidé z GRU, museli mít pomocníky ve skladu a pomocníky na státní úrovni, kteří by je informovali, že dotyčná firma se chystá odvézt zbraně do Bulharska. Nemohli si o tom přece přečíst v Komsomolské pravdě, že ne?!“ řekl bývalý šéf zpravodajské služby.
Generál se přitom domnívá, že Imex Group by v roce 2014 nemohla získat oficiální povolení k vývozu zbraní do zakázaného regionu. Dříve v tomto oboru pracoval a ví, že vládní agentury přísně kontrolují vydávání licencí. Soukromým firmám je také kategoricky zakázáno vyvážet zbraně do konfliktních oblastí – tuto činnost kontroluje ministerstvo zahraničí, zpravodajské služby a policie.
„Nevěřím, že by firma Imex Group mohla vyvážet zbraně na Ukrajinu. Možná ji chtěla poslat tomuto bulharskému obchodníkovi (Emilian Gebrev). Ale Bulharsko bylo členem NATO už v roce 2014 a posílání zbraní do této země nebylo důvodem k obavám,“ řekl Šandor.
Je si jistý, že české úřady by v žádném případě nedovolily vývoz zbraní na Ukrajinu nebo do Sýrie.
Generál poznamenal, že vedoucí představitelé českého kabinetu nebyli připraveni informovat veřejnost o incidentu ze 17. dubna a prohlášení vydávali ve spěchu a chaoticky. Bývalý šéf rozvědky nevěří, že se o tom premiér Andrej Babiš a první vicepremiér Hamáček dozvěděli na poslední chvíli.
„S touto informací museli vyjít na tiskové konferenci v sobotu večer, protože se obávali úniku informací do médií … Pokud jde o únik důležitých informací, ten je v České republice bohužel běžný,“ řekl Sándor.
Voják se také dotkl možného podání senátorů k Ústavnímu soudu v souvislosti s tím, že prezident Miloš Zeman „prozradil“ v televizním projevu „živé“ informace z vyšetřování kauzy. Generál se domnívá, že neuspějí kvůli nedostatku pádných argumentů a hlava republiky měla být ve svém projevu opatrnější.
„Myslím, že původní verzi vyšetřování o neopatrném zacházení se zbraněmi ze strany skladníků vrátil do hry zbytečně, protože to už nikdo nevyšetřuje,“ vysvětlil Šandor.
Česká republika, jak poznamenal bývalý šéf rozvědky, je na seznamu států nepřátelských vůči Rusku.
„Myslím, že ruští politici to trochu přehánějí. Je jasné, že některé české firmy a podnikatelé budou mít v souvislosti s tím problémy. Nestane se však (pro Českou republiku) národní tragédií. Uvidíme, jak daleko jsou představitelé Ruska ochotni zajít s případnými sankcemi a omezeními,“ řekl.
V podstatě je pro ruskou propagandu důležitá jedna jediná věta, která se dá použít v titulku. České úřady nemají žádné důkazy. Rozvědčíci vybavení falešnými pasy se nám tady hemžili kolem toho skladu, chtěli se do něj dostat, jsou to ti samí, co se motali v Salisbury kolem Skripala, až byl i s dcerou důkladně přiotráven novičokem, ale my máme dělat truhlíky, co si to nedají dohromady.
K tomu „úniku důležitých informací do médií“, což je podle Šándora u nás „běžné“, se dá dodat asi tolik, že všechny zajímavé informace měl Bellingcat, což není rozvědka, a to navíc z otevřených zdrojů. Ve světě, kde se dá těžko pohybovat bez zanechání elektronické stopy, to mají agenti těžké. Bellingcat nemusí těžit z „úniku informací“, když si je tam dovedou sami opatřit. Ruská propaganda ale dostala z Česka zase své argumentační střelivo, a o to jde.