Pomoc Spojeného království Ukrajině je velmi intenzivní. Končící britský premiér Boris Johnson dokonce dvakrát navštívil Kyjev, jeho země posílá na okupované území zbraně. Navíc se na Ukrajině nachází mnoho bojovníků z Velké Británie. Jeden z nich byl nyní zneužit k ruské propagandě.
Incident se odehrál v době, kdy je Rusko Brity obviňováno ze smrti jednoho z občanů Spojeného království. Ten podle proruských separatistů zemřel ve vazbě 10. července, píše web francouzské státní televize France 24.
„Jsem šokována zprávami o smrti britského humanitárního pracovníka Paula Ureyho, který byl ve vazbě ruského zmocněnce na Ukrajině,“ uvedla britská ministryně zahraničí Liz Trussová. „Rusko za to musí nést plnou odpovědnost. Ruská vláda a její posluhovači pokračují v páchání zvěrstev. Ti, kdo jsou za to zodpovědní, budou pohnáni k odpovědnosti,“ dodala.
Nyní deník The Sun přinesl zprávy, které strach o občany Velké Británie ještě posilují. Jeden z Rusy zajatých bojovníků byl totiž donucen k tomu, aby natočil svá „poslední slova“ pro propagandistické video.
Brit John Harding by měl být zadržován proruskými separatisty v samozvané Doněcké lidové republice. Právě tam zřejmě vzniklo telegramem šířené video, v němž bojovník poskytuje rozhovor moderátorce Marině Kimové, známé pro její příklon k Putinovi.
„Chtěl bych říct Borisi Johnsonovi, pokud můžete pomoci, pokud můžete ovlivnit prezidenta Zelenského, pokud můžete ovlivnit prezidenta Doněcké lidové republiky nebo pokud můžete ovlivnit prezidenta Putina, tak to prosím udělejte,“ říká v klipu Harding. „Závisí na tom životy lidí. Takže pokud můžete, pomozte, prosím,“ dodává.
„Možná by to mohla být vaše poslední slova – co byste řekl své dceři?“ překvapila moderátorka zajatce. Ten ihned zareagoval: „Řekl bych jí, že bych si přál, abych s ní trávil více času.“ Kimová se Hardinga ještě zeptala, zda by ji také řekl, že ji miluje.
„Samozřejmě. Všichni otcové své dcery milují,“ řekl britský zajatec.
Harding se do zajetí patrně dostal ve chvíli, kdy s Ukrajinci z pluku Azov bránil ocelárny Azovstal v Mariupolu. Po vytrvalém ruském bombardování však byli tito bojovníci nuceni se vzdát.