Ti, kteří odmítali bojovat, byli na Ukrajině zavíráni do sklepů, vystavováni nehygienickým životním podmínkám a nedostávali ani dostatek jídla. Skupina ruských vojáků obvinila své nadřízené z nehumánního chování. Vypověděl o tom jeden z nich, který byl odsouzen za neposlušnost. Podle serveru Radio Free Europe o tom ve zprávě informovala nezávislá ruská organizace Russian news outlet.
Ruský voják Jevgenij Frolov byl vojenským soudem ve městě Spassk-Dalnyj na Dálném východě odsouzen k 2,5 roku vězení za neposlušnost 13. června. Několik dní poté se objevily videozáznamy, které ukazovaly zajaté ruské vojáky ve sklepích. Nezajali je ovšem Ukrajinci, ale sama ruská strana, a to proto, že vzhledem k chybějícímu vybavení nechtěli bojovat. Frolov měl být držen v podobném sklepě ve vesnici Zavitne Bazhannya na Ruskem okupovaném území v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.
„V této jámě jsme drženi za to, že jsme odmítli jít do první linie,“ říká muž mimo záběr na videu, které ukazuje muže v maskáčích, jak leží v zatuchlé místnosti připomínající sklep s rozpadajícími se zdmi.
„Neexistují žádní velitelé, kteří by nás odvedli do první linie. Není tu žádná technika, evakuační týmy, vysílačky. Jsme prostě hozeni do lesa jako psi,“ dodává muž na videu, které zveřejnil nezávislý ruský telegramový kanál Astra. Ten vojáky na videu identifikoval jako příslušníky ruské 60. samostatné motostřelecké brigády.
Příbuzní branců na videu ze sklepa zveřejněném minulý týden řekli Astře, že se jim po zveřejnění záběrů na internetu nepodařilo vojáky kontaktovat.
Takových zadržovacích prostor, kde mělo Rusko trestat vojáky za jejich „neposlušnost“, měla mít federace na území Ukrajiny alespoň tucet. Podle Jeleny Popovové, bojovnice za práva ruských vojáků, je hlavním cílem tohoto zadržování na bojištích „donutit vojáky jít znovu na frontu“. „Velitel ve válečné zóně nepotřebuje člověka uvěznit, ale potřebuje ho tady a teď donutit, aby šel zabíjet a zemřít. Proto se uchyluje k tak divokým metodám,“ řekla Popovová ruské službě RFE/RL a označila tuto praxi za středověkou.
Vojáci zadržovaní takovýmto způsobem se ovšem převážně nijak nebrání. Právník Maksim Grebenyuk, který jednoho z nich zastupoval, řekl v prosinci RFE/RL, že se setkal s více vojáky s podobnou zkušeností. Nikdo ovšem žádná obvinění nevznesl. Podle Popovové muži váhají. „Byli dlouhodobě ve stresu, v podmínkách, kde nefunguje zákon, funguje pouze síla a násilí,“ okomentovala.