ANALÝZA / Kolony ruských obrněných vozidel míří k ukrajinskému městu Časiv Jar. Projíždí po polních cestách, míjí lesy i ukrajinská minová pole, vyhýbají se ukrajinským dronům a dělostřeleckým granátům, které někdy vybuchují v těsné blízkosti vozidel. Jeden z mnoha útoků, kterých v poslední době stále přibývá. Samotnému pokusu o postup předcházela masivní dělostřelecká operace, během níž Rusové použili raketomety Grad a Uragan sovětské výroby.
„Nasadili vše, co měli ve svém arzenálu,“ popsal podle agentury UNIAN velitel bezpilotní jednotky 92. samostatné útočné brigády Jurij Fedorenko s tím, že celkem ruské síly použily asi 30 kusů obrněné techniky a značný počet personálu. O většinu z nich během útoku údajně přišly. Rusové i tak klepou na dveře, které – pokud je budou schopni otevřít – jim umožní další postup.
V opačném případě zase neschopnost ruských vojsk dobýt toto strategické město v Doněcké oblasti nedaleko Bachmutu může naznačovat problémy okupační armády. A otevřít otázky o schopnosti ruských sil dobývat ještě větší města, než je Časiv Jar, kam by pravděpodobně měla ruská vojska v případě jeho pádu směřovat.
Přímo na první obranné linii ukrajinských sil
Časiv Jar leží asi deset kilometrů západně od Bachmutu a 50 kilometrů severně od Avdijivky, dvou měst, která Rusko dobylo vloni v květnu a letos v únoru. Od pádu prvního z nich se město nachází přímo na první obranné linii ukrajinských sil. Ukrajincům se ale podařilo frontu stabilizovat a během loňské protiofenzivy zatlačili ruské síly na severním a jižním křídle zpět.
Po dobytí druhého z nich – Avdijivky – Rusové obnovili úsilí směrem na Časiv Jar. A od té doby je město jedním z cílů ruských sil. Už 8. února americký Institut pro studium války popisoval, že ve směru na Časiv Jar dochází k pozičním střetům. Odhodlání ruských sil dobýt město dokládá i to, že právě v tomto směru ruští útočníci použili poměrně vzácnou termobarickou munici ODAB-1500.
Ta patří ke staré generaci dvoutaktních termobarických bomb, u nichž je zápalná směs nejprve rozptýlena a poté následuje detonace. Asi deset metrů před dopadem se uvolní hořlavá kapalina ve formě aerosolu, která se při kontaktu vznítí a dojde k objemovému výbuchu. Účelem takové munice je ničení živé síly.
Už na konci března zaznamenaly ruské síly první úspěch. Dobyly vesnici Ivanivske napůl cesty mezi Bachmutem a právě Časiv Jarem. Tento zisk jim umožnil pokračovat dále na západ až ke strategickému městu, které je nyní pod neustálou palbou.
A po měsících střetů se Rusové dokázali dostat ještě blíž. První přímý úder na Časiv Jar přišel na začátku dubna. Už o den později Rusové tvrdili, že se dostali až do jeho nejvýchodnějšího obvodu. Ukrajinská armáda ale tyto zprávy popřela. „Časiv Jar zůstává pod naší kontrolou. Všechny nepřátelské pokusy proniknout do osady selhaly,“ napsal vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Připustil ale, že situace je obtížná.
Nedávno pak při návštěvě fronty Syrskyj prohlásil, že Rusko soustřeďuje síly na prolomení ukrajinské obrany západně od Bachmutu, obsazení města Časiv Jar a vytvoření podmínek pro další postup do kramatorské aglomerace. Nejvyšší ruské vojenské vedení pak podle něj stanovilo pro své jednotky úkol dobýt Časiv Jar do 9. května.
Strategické město na výšině
Ukrajinské centrum pro obranné strategie už dříve napsalo, že ve městě, kde podle jeho starosty nezbyla jediná nezničená budova, mohou začít městské boje. Pro Ukrajinu by takový vývoj, kdy by se Rusové dokázali dostat do města a potenciálně ho i dobýt, znamenal problém. Jedním z cílů ruských sil na Ukrajině je nyní nejspíš dobytí celé Doněcké oblasti a tím i částečné dokončení obsazení Donbasu – rozsáhlého těžebního a průmyslového regionu na východní Ukrajině.
K provedení tohoto plánu by mohl být právě Časiv Jar ideálním místem. Nachází se na výšině, což z něj dělá výhodné místo pro ukrajinskou obranu. Poskytuje ale i kontrolu nad okolím a v případě, že by se ho Rusům podařilo získat pod svoji kontrolu, otevřela by se jim možnost pokračovat dále na Kosťantynivku, Družkovku, Kramatorsk a Slavjansk – poslední aglomerace v Doněcké oblasti, které má Kyjev pod kontrolou.
Nešlo by přitom pouze o morální vzpruhu pro ruská vojska, která za posledního půl roku dobyla 505 kilometrů čtverečních ukrajinského území, tedy území o málo přesahující rozlohu Prahy nebo jednoho z nejmenších evropských států Andorry.
Kosťantynivka – která by se po pádu Časiv Jaru stala nejspíš dalším cílem ruských vojsk – je pro Ukrajinu zásadní. Právě tam se nachází velký železniční uzel. Obsazení města by znamenalo ještě větší tlak na dvě větší aglomerace severně od Kosťantynivky – Kramatorsk a Slavjansk. První jmenovaná je snad ještě důležitější než samotná Kosťantynivka. Jde o železniční a logistický uzel ukrajinské armády. To by jí mohlo způsobit další problémy.
Pokud padne Časiv Jar, Rusům se otevřou dveře k zisku dalších měst. Při tomto postupu se snaží využít ukrajinského nedostatku mužů a munice. S tím prvním Západ Ukrajině nepomůže, s municí jí pomoct může. Zásadní americká pomoc je ale stále v Kongresu zablokovaná, na českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice zase stále není dostatek finančních prostředků.
Díky své poloze je ale Časiv Jar místem, kde může Ukrajina postupující ruská vojska – i přes jejich početní převahu – zpomalit, nebo úplně zastavit. Analytici z ukrajinského webu Frontelligence Insight upozorňují, že silnice spojující Časiv Jar a Bachmut má několik mostů přes vodní kanál a se správným přístupem a správně přidělenými prostředky by město mohlo být potenciálně hrozivou překážkou pro postupující ruské jednotky.
Přestože ale město disponuje značným obranným potenciálem, jeho účinné využití může vyžadovat další pozornost a úsilí ze strany politického a vojenského vedení. Samotný terén k zastavení postupujících ruských sil nestačí, dodávají analytici.