Ne zcela hladce probíhá zásobování ruských vojáků v příhraničním městě Vovčansk v Charkovské oblasti, o které se bojuje již od května letošního roku. Počáteční úspěchy vystřídaly měsíce vyčerpávající poziční války a o šokující incidenty během nich nebyla a není nouze.
Čtenáři deníku FORUM 24 již byli informováni o tom, že ruská ofenziva v Charkovské oblasti probíhá ve dvou hlavních směrech: u vesnic Lypci a Hlyboke severozápadně od Charkova a pak ve městě Vovčansk. Rusové krátce po začátku útoku narazili na ukrajinský odpor. Řešili ho po svém, hnali prostě jednotky stále kupředu, bez ohledu na ztráty.
Vovčansk se stále drží
Ukrajinci byli zprvu překvapeni, nicméně poměrně rychle vyslali do oblasti posily a podařilo se jim frontu stabilizovat v obou hlavních směrech. Podnikali i časté protiútoky a v jedné chvíli se jim dokonce podařilo Rusy zatlačit a jejich jednotky částečně odříznout v místním továrním komplexu od pomoci ze severu.
Rusové se z továrny nestáhli a město, které čelí bombardování řízenými pumami z obou stran, se mezitím proměnilo de facto v hromadu suti a ruin. Bojuje se o něj nicméně dál, přestože o posunech fronty již delší dobu nepřicházejí žádné zásadní zprávy. Je možné, že za to může ukrajinská ofenziva v ruské Kurské oblasti, která si vynutila stažení části ruských jednotek také z tohoto směru.
O tom, že ve Vovčansku se nadále vedou tvrdé boje, svědčí také pondělní zpráva oblastního vojenského velení zveřejněná na sociální síti Telegram. Ta hovoří mimo jiné o tom, že Rusové přesouvají do pozic u Hlybokeho nové síly a pokouší se o dílčí operace v řadě jiných vesnic.
Zajímavá epizoda se odehrála v neděli v samotném Vovčansku, kde, jak již zaznělo, se ruské jednotky nadále drží v tamním průmyslovém závodě. Právě tam se zmíněného dne pokusili Rusové dopravit vojáky (a patrně i zásoby) pomocí několika vozidel.
Potíž byla v tom, že o zásobovacím konvoji patrně nebyly informovány další ruské jednotky, zejména ne posádky salvových raketometů, které na ruská vozidla spustily palbu. Jak Ukrajinci popsali, způsobili si tím Rusové „škody na svých vlastních jednotkách a nyní provádí opatření k evakuaci zraněných a k náhradě logistických ztrát“.
Případy tzv. přátelské palby nejsou během válečného konfliktu zdaleka tak vzácné, jak by se mohlo zdát. Přesvědčil se o tom na vlastní kůži také tento ruský generál, který si chtěl vyzkoušet ukořistěné ukrajinské vozidlo.