Moderní naváděné pumy Qaem-5, které má Írán ve výzbroji teprve pouhých pět let, poskytl Teherán Rusku k útokům na Ukrajinu. Agresoři se ji již pokusili použít proti Sumské oblasti, ale dron, který ji nesl, z neznámých důvodů spadl ještě na ruském území. S informacemi přišel německý deník Bild.
Informace, které se díky deníku Bild dostaly na veřejnost, potvrdila i ukrajinská rozvědka. Zároveň však poznamenala, že nejsou potvrzeny žádné aktuální informace o použití pumy na území Ukrajiny. Nicméně se zdá, že spolupráce mezi Moskvou a Teheránem se nadále prohlubuje.
Deník Bild, konkrétně jeho analytik Julian Röpcke, poukázal na to, že v neděli 26. května došlo nedaleko Kurska ke zřícení těžkého íránského dronu Mohajer-6, který nesl právě zmíněnou pumu. Proč dron spadl, není zatím ještě stále známo. „Dříve ruské ozbrojené síly vysoce přesné Qaem-5 na Ukrajině nepoužívaly. Jejich použití naznačuje ,novou úroveň‘ vojenské spolupráce mezi Teheránem a Moskvou,“ připomněl Röpcke.
Hlavní zpravodajské ředitelství ministerstva obrany Ukrajiny potvrdilo, že ukrajinská rozvědka o dodávkách dronů Mohajer z Íránu do Ruska ví a že ví o dodávkách pum Qaem-5. První „pokusné“ dodávky měly být realizovány dokonce již v době před Putinovým vpádem na Ukrajinu.
Pumy Qaem jsou klouzavé bomby typu vzduch–země, které mají vysoce výbušnou tříštivou hlavici. Jejich konstrukce vychází z rovněž íránské protitankové řízené střely Toophan. K cíli mají být dopravovány dronem Mohajer-6, který byl zkonstruován v roce 2017 a o rok později byl zařazen do sériové výroby. Tento dron dokáže maximální rychlostí 200 km/hod. donést až do vzdálenosti 2000 kilometrů čtyři pumy Qaem-5, z nichž každá má hmotnost 20–25 kg. Přibližně 8,5 kg tvoří výbušná hlavice.
Puma Qaem-5 je vybavena opticko-elektronickými kamerami, které výrazně zvyšují přesnost zásahu cíle, ale jsou účinné pouze při dostatečném světle. Portál Army Recognition píše, že Qaem-5 využívá optické, tepelné, laserové naváděcí systémy a jejich různé kombinace, což umožňuje přesné operace v různých povětrnostních podmínkách. Puma totiž může nezávisle upravovat svou vlastní dráhu pro přesné zaměření. Samotná puma dokáže po vypuštění z minimální výšky 3000 metrů doplachtit do cíle na vzdálenost 40 kilometrů.