Jednou z důležitých výhod ukrajinské armády byl satelitní internet poskytovaný terminály Starlink. Nyní jej má i ruská armáda, napsal v sobotu americký deník The Washington Post. Ruská armáda nelegálně získané systémy masově využívá na bojišti ke zlepšení koordinace útoků, k zefektivnění úderů bezpilotních a dělostřeleckých úderů.
Ruské společnosti a jednotlivci sice nesmějí s terminály Elona Muska obchodovat, ale vysoká poptávka ze strany armády a soukromých kupců podle amerického deníku vedla k vytvoření černého trhu. Údajně existuje mnoho ruských internetových stránek, které systémy satelitního přístupu prodávají.
Jedna z nich nabízí ke koupi terminál a zaplacení jeho připojení, přičemž stojí něco málo přes tisíc dolarů (zhruba 23 tisíc korun, pozn. red.). Zákazníkům je zároveň nabízena i bezplatná údržba a poradenství ohledně „minimalizace rizik spojených s blokováním systému“. Stránka také obsahuje videozáznamy s referencemi vojenského personálu.
️Aktivace Starlinku vyžaduje zahraniční telefonní číslo, e-mail a zahraniční bankovní účet pro zaplacení služby. Pro splnění tohoto úkolu prodejci vyhledávají lidi, kteří jsou ochotni sdílet své osobní údaje. Jeden z prodejců, jak napsal The Washington Post, doporučuje aktivovat terminály pomocí ukrajinských údajů. Jiná stránka varuje, že terminál by neměl být aktivován v Rusku.
️V létě se inzeráty propagující terminály Starlink údajně objevily také na vojenských blozích. Jeden z inzerátů doporučoval instalaci zařízení, aby bylo možné večer v zákopu „sledovat memy“. Moskevský obchod, který inzerát zadal, americkému deníku sdělil, že terminály jsou do Ruska dodávány paralelním dovozem, jejich cena začíná na 60 tisících rublech (zhruba 14 tisíc korun, pozn. red.). „Podle informací od uživatelů: fungují na Krymu, v Kaliningradu a na nových územích – to jsou Doněck, Luhansk, Marjinka, Avdijivka,“ sdělil obchod.
Před příchodem rychlého internetu prostřednictvím systému Starlink na frontu se ruská armáda spoléhala na mnohem pomalejší způsob komunikace – rádio. Díky masovému využívání terminálů bylo Rusko schopno zvýšit počet a přesnost útoků, řeklo deníku The Washington Post šest ukrajinských vojenských představitelů. Jeden z respondentů označil ruské využívání Starlinku za jeden z důležitých faktorů, které v říjnu urychlily pád Vuhledaru.
Terminály Starlink byly na ruských pozicích používány po celý rok. V posledních několika měsících je však ruská armáda začala používat ke koordinaci útoků, načež se účinek terminálů stal hmatatelným. Terminály Starlink se začaly instalovat také na ruské bezpilotní letouny, což umožňuje dronu zůstat v kontaktu s operátorem, řekl deníku vysloužilý ukrajinský vojenský důstojník.
️Někteří ukrajinští vojenští důstojníci, s nimiž novináři hovořili, přímo kritizovali Elona Muska za to, že podle jejich názoru nedělá dost pro boj proti nezákonnému používání svého systému. Boj proti němu však nemusí být tak snadný.
Člověk obeznámený se službou Starlink novinářům popsal, že společnost dokáže podle signálu určit polohu terminálu, ale takové rozpoznání může být obtížné, pokud se uživatel nachází na frontě, kde jsou rozmístěny vojenské jednotky obou stran.
Ukrajina i Rusko se navíc pravděpodobně naučily, jak obejít některá omezení pro terminály působící na ruském území. Po invazi do Kurské oblasti vojáci ukrajinských jednotek zjistili, že jejich terminály Starlink nefungují. Nakonec našli způsob, jak blokaci obejít. Podle jednoho z ukrajinských provozovatelů bezpilotních letounů lze zastavením aktualizací softwaru a úpravou nastavení GPS terminály zprovoznit. Je pravděpodobné, že stejný trik používá i Rusko.