Kreml se aktuálně snaží u mezinárodního publika vytvořit dojem, že provádí spravedlivou vojenskou operaci vedenou podle přísných zákonů ozbrojeného konfliktu. Takto se pokouší také vysvětlovat útoky na civilní cíle. Podle analytiků tomu přizpůsobil i svou dezinformační kampaň. Má se dávat najevo méně radosti z ničení a zdůrazňovat jeho údajná nezbytnost.
Jak si všiml web Euvsdisinfo.eu, ruská státní a prokremelská válečná propaganda v posledních měsících doznala změn. Ubylo přímých výzev k totálnímu zničení Ukrajiny nebo k zabití všech Ukrajinců.
Genocidní nálada
„Brzy po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu 24. února 2022 se v tónu zpráv ruských státních médií o ničení a zabíjení na Ukrajině objevovala určitá radost. Bylo to, jako by komentátoři sledovali počítačovou hru nebo film v útulném obývacím pokoji.
Tento trend zkoumá článek Radost z bombardování.
Během let 2022 a 2023 se zdálo, že státní média dostala za úkol zaměřit se na vybubnování vlasteneckých, vítězných nálad mezi ruským obyvatelstvem… Heslo Moskvy znělo: ‚Všichni jsou nacisté a my chceme Ukrajinu denacifikovat.‘ Někdy rétorika přerostla v křišťálově čisté genocidní nálady,“ píše se v článku.
Tón zpravodajství předních ruských státních médií se za posledního půl roku postupně měnil, ubylo nejotevřenějších extrémních výroků, byť ty stále někdy zaznívají. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv a další stále vyzývají k jadernému bombardování nejen Ukrajiny, ale i evropských měst.
Putin neustále mluví o „denacifikaci Ukrajiny“, moderátoři, jako Vladimir Solovjov a Olga Skabejevová, vyzývají k tvrdší a nemilosrdnější válce. Zdá se ale, že veřejně hlásané důvody pro bombardování se poněkud změnily. Olga Skabejevová moderuje každodenní televizní pořad „60 minut“ na ruském státním kanálu Rossija 1. Dne 22. května 2024 popisovala, jak ruské jednotky ničí celé vesnice z „nutnosti“.
Zmírnění se nekoná
„Nenechte se mýlit. Jde pouze o komunikační divadlo pro veřejnost. Žádné zmírnění se nekoná, spíše naopak. Ruské síly bombardují každý den dělostřelectvem, raketami všeho druhu, drony, leteckými bombami a těžkými klouzavými bombami celou Ukrajinu. Jejich cílem jsou města, městečka, vesnice, civilní infrastruktura, elektrárny, železnice, přístavy a letiště,“ připomíná se na webu.
Rusko se snaží získat další zbraně a munici z Číny, Íránu a Severní Koreje, aby posílilo svůj arzenál. Zdá se ale, že vzhledem k vleklé válce a zprávám o zvěrstvech ruských sil už není „zcela v módě“ otevřeně se chlubit zabíjením civilistů stejným způsobem, jak to komentátoři dělali v letech 2022–2023.
„Někteří častí hosté televizních pořadů, kteří dříve veřejně podporovali nejkrutější metody řešení takzvané ukrajinské otázky, se již ve vysílání neobjevují. Vitalij Treťjakov, známý ruský novinář, který byl v 90. letech spíše liberální, obvinil propagandistického televizního moderátora Vladimira Solovjova během pořadu v květnu 2024 ze lži a po ostré hádce opustil studio. Další cenná Solovjovova položka, izraelský expert Jakov Kedmi, se se Solovjovem a některými jeho hosty v živých pořadech několikrát pohádal a v posledních měsících v nich přestal vystupovat. Z obrazovky v poslední době zmizel také generál ve výslužbě Andrej Guruljov, který vyzýval k bezohlednějším akcím proti Ukrajině. Tito tři patřili k nejhlasitějším zastáncům deukrajinizace Ukrajiny.“
Televizní moderátoři a jejich hosté se nyní jen zřídka otevřeně radují z civilních obětí. Když ruská vojska srovnají se zemí ukrajinskou civilní infrastrukturu pomocí dělostřelectva a těžkých leteckých bomb, propagandisté to vysvětlují jako „nutnost“. Elektrárny podle nich pohánějí ukrajinský vojenský průmysl, útoky v okolí Charkova zaměřené na sklady nebo nakladatelství jsou vydávány za útoky na „nezbytné vojenské cíle“.
Podle analýzy Euvsdisinfo je z nedávných Putinových „mírových návrhů“ zjevné, že cílem Kremlu je přes částečně změněnou rétoriku propagandy ve skutečnosti stále dobytí Ukrajiny a její odstranění z mapy jako nezávislý stát.