Švédské ozbrojené síly a švédská pobřežní stráž varovaly, že Rusko by mohlo využít svou stínovou flotilu a v rámci eskalace hybridní války proti Západu záměrně v Baltském moři zinscenovat ekologickou katastrofu. Oba úřady nyní počítají s možností, že se tento nejhorší scénář stane skutečností.
„Ano, mohl by to být dílek skládačky nebo karta, kterou by protivník mohl vytáhnout a zinscenovat nehodu nebo poškození,“ prohlásila Ewa Skoog Haslumová, vedoucí operačního velení švédských ozbrojených sil. „Musíme se připravit na nepřítele, který nám chce ublížit, a ne jen způsobit nehodu,“ dodala.
Jak již deník FORUM 24 informoval, zastaralé lodě ruské stínové flotily neustále křižují Baltské moře, plně naložené ruskými ropnými produkty. Švédské ozbrojené síly se teď připravují na to, že tato plavidla mohou být použita jako zbraně proti životnímu prostředí. „Máme pohotovostní plány, co by se mohlo stát,“ uvedla Skoog Haslumová.
Hlavní odpovědnost za boj proti ekologickým katastrofám na moři má pobřežní stráž.„Pracujeme se všemi myslitelnými scénáři a na stole je i možnost, že by lodě (ruské stínové flotily) mohly být použity k útokům protivníka a ekologická katastrofa použita jako hybridní nástroj,“ řekla šéfka pobřežní stráže Lena Lindgren Schelinová.
„Neporadili bychom si se vším“
Podle ní je však pobřežní stráž na různý vývoj událostí připravena jen do určité míry. „Tyto typy scénářů musíme cvičit a naše flotila je dimenzována na zvládání velkých ekologických úniků, ale pokud by došlo k několika únikům najednou, museli bychom napnout naše úsilí a zdroje na maximum,“ vysvětlila Lindgren Schelinová.
Jedním ze způsobů, jak může pobřežní stráž tato rizika zmírnit, je spolupráce s ostatními státy, například v rámci operace NATO Baltic Sentry v Baltském moři, o jejímž zahájení v úterý na summitu v Helsinkách informoval generální tajemník NATO Mark Rutte. Švédská pobřežní stráž se této operace účastní se čtyřmi plavidly a řadou dalších v záloze. Jako civilní subjekt nespadá pod velení NATO.
Účastníci mimořádné schůzky osmi zemí NATO z okolí Baltského moře ve společném závěrečném prohlášení uvedli, že využívání tzv. stínové flotily Ruskem představuje zvláštní hrozbu pro námořní a environmentální bezpečnost v oblasti Baltského moře i v celosvětovém měřítku.
Zvýšený dohled NATO
„Vyhrazujeme si právo v souladu s mezinárodním právem zakročit proti všem podezřelým plavidlům, která obcházejí sankce a ohrožují naši bezpečnost, infrastrukturu a životní prostředí. V úzké spolupráci s pobřežními státy zvyšujeme dohled nad plavidly, včetně kontrol osvědčení o pojištění plavidel,“ stojí v deklaraci.
Kromě toho budou do praxe uvedena další opatření, včetně zavedení sledovacích nástrojů a rozšíření sankcí zaměřených na stínovou flotilu. „Podporujeme další spolupráci EU a NATO v reakci na hrozby způsobené bezohlednou činností plavidel obsluhujících ruský nákladní tok.“