
Zbytky íránského dronu s ruskými nápisy na Ukrajině. FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0/Mil.gov.ua
FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0/Mil.gov.ua

Sankce uvalené na Rusko se podepisují i na jeho schopnosti produkovat zbraně v potřebné kvalitě. Kreml se tomu pokouší čelit pomocí sítě pašeráků a přesvědčováním svých spojenců, aby mu dodávali například nedostatkové elektronické komponenty potřebné pro drony a tanky. Západ se snaží tyto cesty odhalovat a likvidovat, ale některé součástky se stejně do Ruska dostanou. Je to neustálý boj obou stran.
„Počátkem letošního roku si ukrajinské posádky protivzdušné obrany začaly všímat něčeho zvláštního na jednosměrných útočných bezpilotních letounech, které Rusko pravidelně vypouští na ukrajinská města. Nejnovější přírůstky z ruských zbrojních továren přilétaly stejně jako dříve. Ale pak se něco pokazilo. Nejnovější drony Geran-2 se častěji vymykaly kontrole, kdykoli se dostaly do ostré zatáčky. Některé se neškodně zřítily. Jiné se zase srovnají, aby se staly snadnou kořistí baterií protivzdušné obrany. A přesto drony přilétaly dál. Někdy jich bylo až 100 za jediný den,“ píše list The Washington Post.
Podle západních a ukrajinských analytiků je vyšší poruchovost způsobena horšími součástkami, konkrétně malým řídicím motorkem. Rusko nedávno přešlo na čínský motorek, když západní země zavedly sankce blokující Moskvě přístup k západním technologiím.
I když je narušení funkčnosti dronů pro Západ i Ukrajince dobrou zprávou, bývají taková vítězství vzácná. Rusku se daří získávat mnoho zbrojních součástek s pomocí tajných agentů a zločineckých gangů a další nakupuje od Číny. Nekvalitu nahrazuje ruská armáda nasazením velkého počtu zbraní.
„Těch jejich bezpilotních letounů je tolik, že člověk ani nezvedne hlavu,“ řekl v jednom rozhovoru generál ve výslužbě Ihor Romaněnko, bývalý náčelník generálního štábu ukrajinské armády. „I přes zhoršení kvality ruských zbraní to nemá výrazný vliv. Výsledků dosahují pouhým masovým nasazením.“
Uvalených sankcí jsou stovky a některé jsou mířeny velmi přesně, aby Moskva nemohla získat pokročilou avioniku, specializované počítačové čipy a senzory používané v bezpilotních letounech, raketách a tancích. Bezpilotní letadla Geran-2 často netrefí cíl, ale továrny jich produkují hodně. Vlny ruských bezpilotních letounů od konce léta do podzimu jsou podle ukrajinských představitelů „nekonečné“. Navíc není jasné, jestli nastupující Trumpova administrativa neomezí dodávky munice pro ukrajinskou protivzdušnou obrany Ukrajiny.
„Mnozí nezávislí odborníci se shodují, že sankce zhoršily kvalitu ruského vybavení a narušily dodavatelské řetězce. Rusko každý měsíc přichází o více tanků a houfnic, než jsou jeho továrny schopny vyrobit, a pokračující tlak by nakonec mohl přinutit některé montážní linky uzavřít výrobu,“ tvrdí podle The Washington Post američtí představitelé a experti.
„I když se jim podaří sankce obejít, vzniknou jim další náklady,“ řekl Max Bergmann, ředitel programu Evropa, Rusko a Eurasie v Centru pro strategická a mezinárodní studia, washingtonském think tanku. Bergmann však také upozornil, že Rusko navzdory velkým ztrátám pokračuje v přísunu vojáků a zbraní na Ukrajinu a Moskva nedávno posílila své řady vojáky ze Severní Koreje. „Kvantita má svou kvalitu,“ konstatoval Max Bergmann.