Zatímco komentátoři v Moskvě pokračují v debatě, zda by nový ruský svět měl být založen spíše na sovětském systému, nebo se vrátit k carskému, někteří Rusové na Donbasu se vydali jinou cestou. Vrací se rovnou k předkřesťanským myšlenkám a praktikám.
Nových slovanských pohanů zatím není mnoho, ale už přišli s myšlenkami, které by mohly padnout na živnou půdu. Jejich tón je antisemitský, antimoderní a antiintelektuální. Podobné ideje slavily úspěch v Rusku během občanské války a znají to i v jiných zemích.
V listu Novaja gazeta novinářka Jekaterina Fominová píše o myšlenkovém světě lidí, kteří by chtěli obnovit předkřesťanské pohanství pomocí nejmodernějších technologií, jako je internet. Ti samí hlasatelé nového duchvna soudí, že ne-Árijci jsou něco jako „plazi“ a měli by být zničeni.
Podle novinářky Fominové udává jen asi 1,5 procenta Rusů, že vyznávají předkřesťanskou víru svých předků. „Ale protože tito pohané mimo jiné věří, že lidé mohou být pouze kněžími, zemědělci nebo válečníky, tak to mnoho z nich táhne tam, kde se bojuje. Proto je podíl těchto lidí na ruské straně v Donbasu mnohem vyšší.“
„Na některých místech v Ruské federaci, jako je Novosibirsk, jsou pohané dobře organizovanou sektou; ale ve většině případů jsou rozptýleni a stoupenci této nejtradičnější víry, která zahrnuje uctívání přírody a duchů, se najdou navzájem prostřednictvím stránek Facebooku nebo online stránek.“
Ti, kteří odešli bojovat na Donbas, pak ve skupinkách oslavují starodávné bohy a šíří směs svých idejí, kde se hojně mluví o ukrajinském vedení jako o Židech. Bývalý prezident Petro Porošenko je prý Žid a jeho skutečné jméno je Valtsman. Rusové jsou údajně Árijci a předčí ostatní národy.
Mnozí tito promoskevští pohané byli kdysi formálně křesťany, ale teď našli svou novou identitu. Hlavními nepřáteli Rusů, jak tito noví pohané věří, jsou „reptiloidé“, což je pojem, který označuje ty národy, které se údajně zkřížily se zvířaty a a chtějí ovládnout svět.
Ruská pravoslavná církev s těmito lidmi nechce mít nic moc společného, ale někteří duchovní, jako třeba arcikněz Vsevolod Čaplin, vyzývají, aby se mezi nimi konala „osvěta“.
Pohané se ale zřejmě nenechají osvítit ani od pravoslavných duchovních. Jeden z nich řekl autorce článku Fominové, že online debaty s úředníky nebo duchovními jsou ztráta času. Také pravil, že „nemá rád demokracii“. „Místo toho dává přednost tradiční struktuře sestávající z kněží, válečníků a rolníků.“ Tak tomu má být na vesnici i v celém impériu. Impérium se ale zatím ve svém růstu nějak zadrhlo, tak se ještě uvidí, jaký budou mít slovansko-árijské myšlenky další vývoj.
(Zdroj: euromaidanpress.com)