Šestadvacet českých poslanců a senátorů vyzvalo úřady na Rusy okupovaném Krymu, aby neprodleně propustily lidskoprávního aktivistu Narimana Dželjala. Ten byl zatčen spolu s dalšími čtyřmi lidmi minulý týden. Dva dny ho následně zadržovali agenti ruské tajné služby FSB, než ho soud poslal do vazby. Nyní mu hrozí více než desetileté vězení. Zároveň skupina zákonodárců vyzývá ke koordinovanému postupu na úrovni EU, aby se dostali na svobodu i další političtí vězni na Krymu.
„V březnu 2020 pan Dželjal přijal pozvání do Senátu Parlamentu ČR, kde vystoupil na semináři o stavu lidských práv na okupovaném Krymu. Z jeho veřejného vystupování bylo zřejmé, že se jedná o občana, který nenásilným způsobem obhajuje respektování lidských práv, dodržování mezinárodního práva a závazků, ke kterým se Ruská federace na mezinárodní úrovni zavázala. S hlubokým znepokojením proto sledujeme snahy o účelové vyobrazení pana Dželjala jako extremisty a odsuzujeme politickou represi ze strany orgánů Ruské federace,“ píše se v úvodu prohlášení, které podepsali například senátoři Marek Hilšer, Jiří Drahoš, Lukáš Wagenknecht či Miroslava Němcová.
Z poslaneckých řad se připojili mimo jiné Petr Gazdík, Jan Bartošek či Jan Farský. „Nynější uvěznění považujeme za cynickou reakci Ruské federace na nedávné zasedání Krymské platformy v Kyjevě, jehož se zúčastnil i předseda Senátu Parlamentu ČR, a kde se jednalo také o postavení krymských Tatarů na Krymu. Současné pronásledování pana Dželjala považujeme za hrubé porušování demokratických principů a svobody slova,“ zlobí se čeští zákonodárci. Zároveň Rusko vyzývají, aby propustilo nejen Dželjala, ale také více než stovku dalších politických vězňů z Krymu.
Signatáři rovněž apelují na českou vládu, aby se o propuštění těchto vězňů zasadila na úrovni Evropské unie a iniciovala koordinované kroky spolu s dalšími členskými státy. „Je nepřijatelné, aby komukoliv za obhajobu lidských práv hrozilo vězení či jiné tresty. Nariman Dželjal je dalším z politických vězňů, kteří jsou vězněni, protože nesouhlasí s agresivní politikou Vladimira Putina. Žádné jiné důvody v tom nejsou, jde jen o snahu umlčet zastánce lidských práv a mezinárodních závazků, které Kreml v současné době porušuje,“ prohlásila poslankyně Helena Langšádlová.