Jak oznámily ukrajinské zdroje, podařilo se protivzdušné obraně sestřelit nad Kyjevem minimálně pět sebevražedných íránských dronů Shahed a čtveřici raket, z toho dvě střely s plochou dráhou letu. Jedna z nich v sobě nenesla žádnou výbušninu, ale simulátor jaderné hlavice.
Zřejmě šlo o střelu s plochou dráhou letu Ch-55, která původně nesla jadernou hlavici. Ta však byla odmontována a nahrazena simulátorem jaderné nálože. Důvodů, proč to Rusové udělali, může být podle serveru Defense Expres několik.
Jako nejpravděpodobnější se jeví důvod, že ruským agresorům zásoby střel s plochou dráhou letu došly již na kritickou úroveň, a musí tedy být upravovány i ty střely, které byly původně určeny pro případný jaderný konflikt, a byly tudíž vyzbrojeny jadernou náloží a připraveny ve skladech.
Druhou možností je, že šlo o omyl a byla použita nějaká varianta cvičné střely určené například pro střelby při výcviku.
Třetí možnost je, že Rusové tímto způsobem chtějí Ukrajincům připomenout, že jaderné střely stále mají k dispozici a mohou je kdykoliv použít.
Poslední možností, která je nejméně pravděpodobná, ale zároveň nejhorší, je, že šlo o test před skutečným použitím střely s jadernou hlavicí.
Raketa Ch-55 byla vyvinuta ještě v dobách Sovětského svazu jako speciální nosič jaderných zbraní se „speciální hlavicí“, což je neoficiální označení jaderné střely. Ovšem konvenční a jaderné hlavice se konstrukčně liší. Proto možná Rusové po odstranění jaderné nálože nahradili tuto hlavici prázdným „cvičným“ blokem. Jinak by totiž střela nemohla být použita.
O tom, že Rusům střely skutečně docházejí, svědčí podle Defense Expres i fakt, že jedna ze střel Ch-101, kterou se podařilo sestřelit 15. listopadu, byla vyrobena v aktuálním čtvrtletí letošního roku. I když to není psaným pravidlem, bývá zvykem zbavovat se nejprve střel staršího data výroby.