Ruská armáda na Ukrajině využívá chemické projektily. Jejich používání přitom zakazuje úmluva o chemických zbraních. Samotná Ruská federace se k ní podpisem přidala v roce 1993. Cílem úmluvy je zcela vyloučit možnost použití chemických zbraní.
„Nepřítel nadále používá chemickou munici v rozporu se všemi úmluvami,“ napsal na komunikační platformě Telegram velitel operačního uskupení Tavria Oleksandr Tarnavskyj. „Včera (v pondělí, pozn. red.) nepřítel vypálil v oblasti Novodanilovky dva dělostřelecké granáty z více raketometů obsahující chemickou látku (pravděpodobně chloropikrin),“ dodal s tím, že v důsledku ostřelování nebyl nikdo zraněn.
„Rusové se snaží udělat vše pro to, aby zastavili náš pohyb. To se jim však nepodaří,“ uzavřel na Telegramu ukrajinský generál. Tarnavskyj podle dostupných údajů velel jednotkám, které loni osvobodily Cherson, jediné oblastní centrum, jehož se Rusové od vpádu na Ukrajinu loni v únoru zmocnili.
Použití chemických projektilů zakazuje úmluva o chemických zbraních, celým názvem Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení. Tu samotné Rusko podepsalo v roce 1993 a na jeho území začala platit o čtyři roky později.
Cílem úmluvy je zcela vyloučit možnost použití chemických zbraní a doplnit závazky již dříve přijaté Ženevským protokolem z roku 1925. Státy se zavazují nejen nezískávat a zničit všechny zásoby chemických zbraní, ale také nepoužívat látky určené k potlačování nepokojů jako bojové prostředky. K loňskému srpnu úmluvu ratifikovalo nebo k ní přistoupilo 193 států. Izrael úmluvu podepsal, ale zatím neratifikoval.
Nejde přitom o první podobnou událost. Ukrajinci hovořili o tom, že Rusko útočí chemickou municí i minulý týden. Jeden z ukrajinských vojáků prohlásil, že Rusové proti nim nasadili plyn. „Šíří se pomalu při zemi. Balil jsem svůj útočný ruksak, když jsem ucítil pálení v nose a krku,“ řekl voják.
Chlorpikrin, který podle ukrajinského generála Rusové použili, je bezbarvá a prudce jedovatá kapalina, jež byla známá jako chemická zbraň za první světové války. V současnosti se používá v zemědělství proti polním škůdcům. Chlorpikrin je vysoce toxický.