Server Syria News 2015 zveřejnil v minulých dnech video z nasazení jedné z nejničivějších ruských konvenčních zbraní – vícenásobného raketometu TOS-1A Solncepjok (sluneční žár) – během ofenzivy armády syrského prezidenta Bašára Asada proti bojovníkům Islámského státu, kteří se skrývají v horách v Latakii.
Podívejte se na video zde.
Salva z této zbraně dokáže během několika vteřin zničit až osm budov a zabít vše živé v dosahu jednoho kilometru čtverečního. Poslední fotografie ze Sýrie sdílené na Twitteru ukazují minimálně jeden takový ruský raketomet v akci.
O nasazení raketometného systému TOS-1A Solncepjok v Sýrii hovořily neověřené zprávy z Twitteru již dříve.
[ctete]29525[/ctete]
Vyzkoušeno na východní Ukrajině
Podobný ruský raketomet TOS-1 Buratino, jehož munice má stejně ničivé účinky, spatřila minulý měsíc Speciální monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na východní Ukrajině.
„Dne 26. září spatřila Speciální monitorovací mise OBSE nejméně 36 tanků neznámého typu ve výcvikovém prostoru v Kruhlyku (31 km jihozápadně od Luhansku), ovládaném tzv. Luhanskou lidovou republikou. O den dříve spatřili pozorovatelé ve stejném výcvikovém prostoru jeden raketomet TOS-1 Buratino ráže 220 mm,“ uvedla ve zprávě OBSE.
Ukrajina mezi uživateli tohoto raketometu chybí. Kromě Ruska, kde se zbraň vyrábí, jej lze nalézt v Iráku, v Ázerbájdžánu a v Kazachstánu.
Spálí vše živé v okruhu jednoho kilometru
Raketomety TOS-1A Solncepjok jsou útočnou zbraní a používají se především k prorážení obranných linií protivníka. Likvidují zakopanou pěchotu, bunkry a palebná postavení. Po raketovém útoku následuje útok vlastní pěchoty a tanků.
Na účinky obávané ruské zbraně se podívejte níže.
Raketomet využívá podvozek tanku T-72, na kterém je umístěno odpalovací zařízení pro 24 raket ráže 220 mm. Střela je vybavena stokilogramovou termobarickou hlavicí s dostřelem 400 až 6000 metrů. Salva pokryje plochu jednoho kilometru čtverečního.
Termobarická zbraň pracuje na principu výbuchu aerosolového oblaku paliva smíchaného se vzduchem a následného vytvoření mohutné tlakové vlny.
Munici tvoří dvě nálože. První nálož, jež exploduje v předem určené výšce, rozptýlí explozivní hmotu do okolí, kde společně se vzduchem vytvoří vysoce explozivní aerosolový mrak.
[ctete]29471[/ctete]
S odstupem několika vteřin pak další nálož vzniklou směs zapálí, čímž dojde k explozi, která má několikanásobně větší sílu než v případě klasické trhaviny. Vznikne tak mohutná tlaková vlna s obrovskou ničivou silou. Celý ničivý efekt je umocněn podtlakem vzduchu, který se tvoří za tlakovou vlnou.