ANALÝZA / Velké potíže má Ukrajina v posledních měsících vystupňované ruské ofenzivy. Déle než rok trvající nápor okupační armády podpořený zastavením dodávek západní munice si vybral svou daň i na početním stavu unavených brigád, které často nejsou naplněny ani na čtyřicet procent svého stavu. Ukrajincům působí potíže obsadit více než tisíc kilometrů dlouhou frontu. Těžkých zbraní je nedostatek a ani munice není tolik, aby pomohla zvrátit nepříznivý poměr sil.
„Obešli naše pozice a táhnou na Pokrovsk. Nejsou lidi, není munice, nejsou drony,“ popsal situaci český dobrovolník z iniciativy „Vozím drony na Ukrajinu“ na sociální síti X.
Svůj příspěvek doplnil příspěvkem ruského vojenského bloggera obsahujícím video pobitých Ukrajinců v zákopu. To bylo pořízeno údajně nedaleko obce Lysivky jihovýchodně od Pokrovsku. Právě Pokrovsk je momentálně hlavním cílem ruského útoku v Doněcké oblasti.
Smyčka kolem Kurachove se stahuje
Snad ještě vážnější situace však panuje podle ukrajinských zdrojů v jižnější části Doněcké oblasti. Tam po pádu Vuhledaru Rusové nyní mohou obklíčit značnou část území včetně ukrajinského obranného centra v Kurachove, chráněného ze severu rozsáhlou vodní plochou.
Desítky tisíc Rusů tam tlačí na Ukrajince ze 79. samostatné úderné výsadkové brigády (ukrajinská brigáda má v plném obsazení cca 2 až 3 tisíce mužů), která dříve bránila zmíněný Vuhledar, ze severu a ze severovýchodu, mj. u obce Iljinka, a také přímo z východu, z patrně již obsazené Maksymiljanivky. Oblast nad Kurachove bude zřejmě již brzy obsazena a Rusové budou postupovat podél zmíněné vodní nádrže.
Skutečně kritické ohrožení se však skrývá necelých dvacet kilometrů na jihozápad od města, kde Rusové postoupili po dobytí Vuhledaru na třech místech a hrozí obránce celé této rozsáhlé části Doněcké oblasti uzavřít do obklíčení.
Zelené brigády to nevytrhnou
K velmi vážné situaci ukrajinských obránců na frontě se vyjádřil rovněž zástupce velitele ukrajinské 3. samostatné útočné brigády Maksym Žorin na sociální síti Telegram. Konstatoval, že problémy, kterým nyní ukrajinská armáda čelí, je potřeba velice rychle řešit.
Žorin napsal, že na frontě je aktuálně těžké najít brigádu, která by byla naplněna na více než 40 procent optimálního počtu mužů. Namísto toho, aby se ale ukrajinští nováčci odvedení během mobilizace zapojovali do stávajících brigád, vytvářejí se z nich zcela nové brigády zelenáčů bez zkušeností a také bez zkušeného velení.
„Neustále se vytvářejí nové jednotky s personálem bez zkušeností, bez důstojníků, které je třeba vyzbrojit a zásobovat od nuly,“ stěžuje si ukrajinský velitel a konstatuje, že přítomnost nových, nezkušených brigád na bojišti, neschopných plnit bojové úkoly, vyvolává jen chaos.
Jak Žorin píše, nedokáže pochopit, proč tato praxe pokračuje, ale předpokládá, že stávající situace budování nových, nezkušených brigád může být pro někoho finančně výhodná. Nedochází pak ale k tomu, že by nové jednotky podpořily úsilí stávajících brigád a jejich zkušených velitelů.
Když není dost pantoflů
Deník FORUM 24 již v pondělí informoval o tom, že některé zpravodajské agentury Pentagonu jsou skeptické ohledně toho, zda má Ukrajina dostatek lidských zdrojů pro to, aby mohla ruskou ofenzivu zastavit.
V mnohem horší podobě se tak opakuje situace, o které již v srpnu hovořil bývalý ukrajinský velitel Jevhen Dykyj. Ukrajina bojuje proti více než čtyřnásobně silnějšímu nepříteli a i vinou laxní pomoci Západu a jím uvalených omezení na použití poskytnutých zbraní nemá prostředky na to, jak početnější a podstatně lépe zásobené ruské armádě účinně, tedy asymetricky vzdorovat.
„Útočníci se plazí odevšad jako švábi a obránci nemají dost pantoflů,“ konstatoval Dykyj. Zdá se však, že panují obavy, že i kdyby „pantofle“ byly, budou chybět ruce, které by jimi dokázaly plácat. To ovšem v této chvíli již není chyba jen ukrajinského velení, ale i západní licoměrnosti.